fot. flickr.com

PSP: ponad 160 zdarzeń w związku z pogodą; po uderzeniu pioruna ewakuowano 450 osób

Od północy do godz. 16.00 w czwartek w całym kraju doszło do ponad 160 zdarzeń w związku z silnym wiatrem i opadami deszczu – poinformował rzecznik komendanta głównego PSP st. bryg. Paweł Frątczak. W Łodzi po uderzeniu pioruna w halę produkcyjną trzeba było ewakuować 450 osób.

129 zdarzeń, do których wyjeżdżali w czwartek strażacy, było związanych z silnym wiatrem, a 32 z opadami deszczu. Najwięcej takich interwencji – 65 – miało miejsce w woj. zachodniopomorskim.

Jak poinformował PAP st. bryg. Paweł Frątczak, jeśli chodzi o zgłoszenia, to najwięcej, bo 130, wpłynęło w woj. pomorskim, głównie w powiatach: sztumskim i kwidzyńskim, a także w powiecie kartuskim. W woj. warmińsko-mazurskim strażacy otrzymali ponad 100 zgłoszeń, głównie w powiatach: elbląskim, braniewskim i ostródzkim.

Burze przeszły również przez woj. łódzkie, głównie przez Łódź, Łask i Pabianice. Jak podała straż pożarna, w Łodzi piorun uderzył w przewód wentylacyjny hali produkcyjno-magazynowej firmy odzieżowej. Konieczna była ewakuacja 450 osób. Pożar został już opanowany, a w jego gaszeniu brało udział siedem jednostek straży pożarnej.

W czwartek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do mieszkańców 12 województw smsa z ostrzeżeniem. Alert obowiązuje w centralnej i wschodniej części kraju dzisiaj po południu i w nocy – do godz. 6.00 rano. RCB ostrzega przed bardzo silnym wiatrem, burzami i gradem oraz możliwymi przerwami w dostawach prądu. Dotyczy to 12 województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, śląskiego, częściowo pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Może tam spaść od 30 mm do 40 mm deszczu, lokalnie do 50 mm na metr kwadratowy. Wiatr w porywach osiągnie prędkość do 115 km/h. Miejscami może spaść grad.

RCB zaleca, by w czasie burzy nie przebywać pod drzewami i na otwartej przestrzeni. Poza domem trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy pozostać w samochodzie, jeżeli jest się akurat w podróży. RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywa grupa, trzeba się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w razie uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl