fot. flickr.com

PSP: ostatniej doby strażacy interweniowali kilkanaście razy w związku z tlenkiem węgla

Ostatniej doby strażacy kilkanaście razy interweniowali w związku z emisją tlenku węgla. W wyniku działania czadu poszkodowane zostały trzy osoby – poinformowała Państwowa Straż Pożarna i po raz kolejny zaapelowała o korzystanie ze sprawdzonych i sprawnych urządzeń grzewczych.

Z danych przekazanych przez PSP wynika, że od 1 października, czyli od początku obecnego sezonu grzewczego, strażacy wyjeżdżali do 1602 zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla. W wyniku zatrucia czadem 687 osób wymagało hospitalizacji, a 29 osób zmarło, z czego sześć ofiar śmiertelnych odnotowano w tym roku.

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.

W związku z zagrożeniem zatrucia tlenkiem węgla Państwowa Straż Pożarna prowadzi kampanię pn. Czujka na straży twojego bezpieczeństwa, w której propagowane są bezpieczne zachowania oraz wiedza o zagrożeniach związanych z czadem. Strażacy zachęcają również do instalowania czujek tlenku węgla ostrzegających o pojawieniu się tego gazu.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ponadto ma silne właściwości toksyczne.

PAP

drukuj