fot. Igor Smirnow/KPRP

Przywódcy państw B9 zaapelowali do władz Białorusi o przestrzeganie demokracji i suwerenności

Jednym z tematów na Szczycie B9 była sytuacja na Białorusi. Przywódcy państw wyrazili zaniepokojenie i zaapelowali do władz o przestrzeganie demokracji i suwerenności.

Sytuacja na Białorusi to jeden z bieżących tematów, który omawiany był podczas szczytu państw wschodniej flanki NATO. Przywódcy państw B9, w tym także Polski, wyrazili gotowość, by stawać w obronie Białorusi na arenie międzynarodowej.

– Chcielibyśmy bardzo, aby kraj ten szedł w kierunku demokracji, aby stawał się krajem w pełni suwerennym i niepodległym. Chcielibyśmy, aby ambicje i aspiracje narodu białoruskiego i wszystkich, którzy zamieszkują Białoruś, były realizowane – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Jednak w przypadku zagrożenia musimy być w stanie gotowości – podkreślał prezydent Andrzej Duda.

Dodał, że problem jest naglący, bo dotyka także Polaków.

– Dotykający także obywateli Białorusi narodowości polskiej, choćby tych, którzy stoją na czele polskiej mniejszości na Białorusi. Niestety, zostali aresztowani liderzy polskiej mniejszości i sytuacja pod tym względem jest bardzo trudna – wskazał prezydent RP.

Andrzej Duda już wcześniej apelował do władz Białorusi o uwolnienie Polaków, którzy – jak zauważył – stanowią część białoruskiego społeczeństwa i mają prawo cieszyć się wolnością. Co więcej, w Polsce powstanie centrum pomocy Polakom z Białorusi. Jego siedziba będzie mieściła się w Białymstoku.

– Chcemy, żeby w Białymstoku nasi rodacy mogli otrzymać informacje, w jaki sposób w Polsce się zaaklimatyzować, żeby otrzymać pomoc, żeby mogli również zorientować się, jakie są warunki pobytu w Polsce i możliwości znalezienia swojego miejsca w ojczyźnie – poinformował pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, minister Jan Dziedziczak.

Tymczasem Białoruś zacieśnia relacje z Rosją. W tym kontekście istotna staje się obecność amerykańskiego prezydenta Joe Bidena podczas szczytu B9 – zauważył politolog, dr Marcin Sienkiewicz.

– Można interpretować jako wyraźny sygnał skierowany do władz w Moskwie, że USA interesują się i będą starać się o zachowanie bezpieczeństwa regionu Europy Środkowo-Wschodniej i że nie jest to obszar, w którym Rosja będzie mogła swobodnie kształtować swoją politykę i wywierać wpływ – powiedział dr Marcin Sienkiewicz.

W niedzielę Aleksander Łukaszenka rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem. Rozmowa dotyczyła m.in. sytuacji na Ukrainie. Przywódcy omawiali także sytuację na Białorusi i w Rosji oraz dalsze możliwości współpracy gospodarczej.

Również w niedzielę prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka podpisał dekret „o ochronie suwerenności i ustroju konstytucyjnego”. Dokument przewiduje, że w przypadku śmierci głowy państwa, władza w kraju przechodzi w ręce Rady Bezpieczeństwa, której przewodniczy premier, a członkowie są nominowani przez prezydenta. Organ ten będzie odpowiedzialny za działania wszystkich instytucji państwowych i ich przedstawicieli. Dekret przewiduje, że w takiej sytuacji w kraju zostanie wprowadzony stan wyjątkowy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl