Przywódcy Chin i Japonii za pogłębieniem współpracy ws. Korei Północnej

Prezydent Chin Xi Jinping i premier Japonii Shinzo Abe uzgodnili w sobotę pogłębienie współpracy w sprawie Korei Północnej. Poinformował o tym japoński premier po spotkaniu obu przywódców w kuluarach szczytu APEC w Danang, w Wietnamie.

Xi i Abe porozumieli się również co do przyspieszenia rozmów na temat szybkiego uruchomienia kanałów komunikacyjnych między siłami zbrojnymi obu państw oraz w kwestii możliwie jak najszybszej organizacji trójstronnego szczytu z Koreą Południową – wynika z wypowiedzi premiera Japonii.

„Na zakończenie rozmowy prezydent Xi powiedział, że spotkanie to jest nowym początkiem w japońsko-chińskich relacjach” – przekazał Abe, dodając, że „czuje zupełnie to samo”.

Cieniem na stosunkach między Chinami a Japonią, odpowiednio drugą i trzecią gospodarką świata, kładzie się m.in. długotrwały spór o prawo do wysp Senkaku (chiń. Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim.

Japoński premier poinformował ponadto, że zaproponował, iż w odpowiednim czasie odwiedzi Chiny, a później chiński prezydent przybyłby z wizytą do Japonii.

Z kolei Xi zadeklarował, że zależy mu na „pozytywnym rozwoju” stosunków; dodał jednak, iż jest jeszcze wiele do zrobienia w procesie poprawiania relacji dwustronnych.

Obaj przywódcy wzięli udział w szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC), obywającym się w Danang.

PAP/RIRM

drukuj