fot. twitter.com

Przesłuchania Mariana Janickiego i Tomasza Arabskiego ws. Amber Gold w tym tygodniu

Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha w tym tygodniu m.in. byłego szefa BOR-u Mariana Janickiego oraz byłego szefa KPRM Tomasza Arabskiego. Poseł Jarosław Krajewski stwierdził na antenie Polskiego Radia, że komisja wychodzi już na „ostatnią prostą”.

W najbliższym czasie posłowie mają przyjrzeć się działaniom Ministerstwa Finansów i administracji skarbowej wobec Amber Gold. Zeznawać ma m.in. były minister finansów Jacek Rostowski. Jesienią komisja zamierza przesłuchać byłego premiera Donalda Tuska.

W tym tygodniu członkowie komisji przesłuchają jednego z najbliższych współpracowników byłego premiera Tomasza Arabskiego.

Poseł Jarosław Krajewski chce się dowiedzieć, jakie działania podejmowano w kontekście afery Amber Gold.

– Będziemy pytali o to, jakie pytania stawiał pan premier Donald Tusk w kontekście afery Amber Gold i w kontekście zagrożenia ze strony Amber Gold. Mam na myśli również ten okres, w którym firma Amber Gold rozwijała skrzydła w państwie PO-PSL. Jakie były informacje i kiedy premier Donald Tusk po raz pierwszy uzyskał informacje, że Amber Gold to piramida finansowa, jakie wydał wytyczne swojemu najbliższemu współpracownikowi, szefowi Kancelarii Premiera, czy te zadania zostały zrealizowane – zapowiada Jarosław Krajewski.

Piramida finansowa powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji.

Amber Gold oszukała w sumie niemal 19 tys. osób, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

RIRM

drukuj