Przemyt archeologicznych artefaktów

Prawie 100 artefaktów archeologicznych, głównie grotów, usiłował przemycić przez polsko-ukraińską granicę w Medyce kierowca ukraińskiego busa. Zabytki miały trafić na giełdę w Warszawie.

Jak poinformowała PAP w czwartek Iwona Rzeźniczek z Izby Celnej w Przemyślu wśród przemycanych artefaktów najwięcej było grotów -76 sztuk. Były tam też zachowane w bardzo dobrym stanie sztylety, monety oraz przedmiot w kształcie ryby, będący prawdopodobnie ozdobą.

Kierowca ukrył przemycane przedmioty w swoim bagażu. Oprócz niego busem podróżowało ośmioro pasażerów. Na zabytki natknął się celnik podczas wstępnej kontroli na pasie odpraw.

Wobec Ukraińca celnicy wszczęli postępowanie karne skarbowe, a znalezione w jego bagażu przedmioty trafią do muzeum wskazanego przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ich wartość archeologiczną, wiek określą biegli.

To druga w tym roku próba przemytu tego typu przedmiotów na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce. W lutym, również obywatel Ukrainy, ukrył w swoim bagażu 183 różnego rodzaju przedmiotów, w tym także groty, ostrza, narzędzia rolnicze oraz pierścienie.

PAP/RIRM

drukuj