fot. pixabay.com

Przekroczone stany ostrzegawcze na kilku rzekach w woj. lubelskim

Na kilku wodowskazach w Lubelskiem, na Bugu, Wieprzu i Krznie, poziom wody przekracza stan ostrzegawczy. Nie ma obecnie zagrożenia powodzią – powiedział wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Na Bugu stany ostrzegawcze przekroczone są na wodowskazach w Kryłowie, Strzyżowie i Dorohusku – podał Lech Sprawka. Zapewnił, że stan rzeki jest monitorowany, a służby – szczególnie w gminach Horodło i Mircze, gdzie poziom wody jest najwyższy – w gotowości.

„Przygotowane są zapasy worków i piasku. Gdyby doszło do znaczącego wzrostu poziomu wody, wówczas będzie możliwość podjęcia akcji przeciwpowodziowej, w tej chwili takiego zagrożenia nie ma” – powiedział Lech Sprawka na konferencji prasowej.

Dziś rano poziom Bugu w Strzyżowie wynosił 682 cm, o 32 cm powyżej stanu ostrzegawczego, a ponad metr poniżej stanu alarmowego. W położonym niżej Dorohusku rzeka miała prawie metr powyżej stanu ostrzegawczego, a pół metra poniżej stanu alarmowego – podano na stronie internetowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W poniedziałek IMGW wydał ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia zapowiadające dalszy wzrost poziomu wody w Bugu w związku ze spływem wód roztopowych. Możliwe jest przekroczenie stanów ostrzegawczych na kolejnych wodowskazach – ostrzega IMGW.

Stany ostrzegawcze przekracza także Wieprz w Krasnymstawie – o 18 cm; do stanu alarmowego brakuje tam 32 cm, poziom wody minionej doby obniżył się o 2 cm. Rzeka Krzna w Malowej Górze płynie 16 cm powyżej stanu ostrzegawczego, jej poziom obniżył się o 10 cm minionej doby.

Bezpieczny jest poziom Wisły – około metr poniżej stanów ostrzegawczych.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl