fot. PAP/Radek Pietruszka

Przeglądu resortów: premier rozmawiała z ministrami Adamczykiem i Tchórzewskim #RokNowychZadań

Premier Beata Szydło w ramach przeglądu resortów spotkała się z ministrami energii Krzysztofem Tchórzewskim i ministrem infrastruktury i budownictwa Andrzejem Adamczykiem.

Prezes Rady Ministrów powiedziała, że w tym roku będą zakończone podstawowe reformy w górnictwie. Ten sektor ma być podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski. Szef polskiego rządu poinformowała również, że jest plan dotyczący zgazowania węgla.

Przed ministrem infrastruktury i budownictwa, jak mówiła premier stoi natomiast realizacja programu „Mieszkanie Plus”, kontynuacja inwestycji w kolej i drogi oraz wydawanie unijnych pieniędzy.

Umówiliśmy się z panem ministrem Tchórzewskim, że do końca tego roku te podstawowe reformy zostaną zakończone i rok 2018 to już będzie rok, w którym zacznie się rozwijać nowoczesne polskie górnictwo. (…) „Mieszkanie Plus” to jest to zadanie z którego pan minister Adamczyk zostanie rozliczony na koniec roku. Pilotażowy program już ruszył. Mieszkania już zaczynają powstawać, ale to jest dopiero pilotaż, natomiast program, jak państwo wiedzą jest ambitny, jest kompleksowy – zaznaczyła premier.

Minister Andrzej Adamczyk zapewnił, że realizacja programu „Mieszkanie Plus” przebiega zgodnie z planem. Przypomniał, że to nie tylko realizacja inwestycji.

To także rozwiązania prawne, które uruchomią potencjał spółdzielni, spółdzielczości mieszkaniowej w realizacji mieszkań. To także możliwości odkładania oszczędności na realizację inwestycji w zakresie indywidualnym, czy też zakup gotowych mieszkań na rynku wtórnym, czy pierwotnym. Tutaj praktycznie cała ta legislacja przewidziana na ten rok. Proces legislacyjny mam nadzieję zostanie w przypadku Narodowego Programu Mieszkaniowego zakończony do połowy roku. Natomiast tak jak planowaliśmy pierwotnie, wszystkie inne wymienione przeze mnie na pewno do końca 2017 roku – tłumaczy minister Adamczyk.

Minister Krzysztof Tchórzewski powiedział, że rozpoczęły się prace nad zbudowaniem elektrowni w technologii tzw. czystego węgla.

Rozpoczynamy pewien pilotaż z wykorzystaniem polskiej nauki. Chcemy, żeby to polscy naukowcy, przedstawiciele, pracownicy naszych instytutów naukowych przeprowadzili, zaprojektowali, spełnili role inżyniera kontraktu i żebyśmy wybudowali pierwszą w Europie elektrownię z technologii „czystego węgla”, ze zgazowania węgla, która będzie budowana, jako pierwsza przy kopalni Bogdanka. Także tutaj chcemy udowodnić, że emisyjne problemy mogą być także pokonane korzystając z węgla kamiennego – tłumaczy Krzysztof Tchórzewski.

W tym tygodniu premier rozmawiała już m.in. z wicepremierem, ministrem finansów i rozwoju Mateuszem Morawieckim, i szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim.

Przegląd resortów jak zapowiedziała premier ma potrwać dwa tygodnie.

RIRM

drukuj