Przedwyborcza ustawka na Macierewicza?

Klub PO poprze wniosek o powołanie komisji śledczej ds. likwidacji WSI – taka decyzja zapadła ostatecznie na posiedzeniu klubu. W piątek posłowie w głosowaniu rozstrzygną, czy wniosek trafi do dalszych prac w Sejmie. 

Temat powołania komisji śledczej ds. likwidacji WSI pojawił się w potajemnie nagranej w styczniu, a ujawnionej w czerwcu br. przez „Wprost”, rozmowie szefa MSZ Radosława Sikorskiego z byłym ministrem finansów Jackiem Rostowskim. Sikorski argumentował podczas tej rozmowy, że za pomocą takiej komisji można skompromitować Antoniego Macierewicza, a zatem także Prawo i Sprawiedliwość.

Jak zauważa socjolog prof. Andrzej Zybertowicz – Platforma Obywatelska, popierając ten wniosek krytykuje „własnego” prezydenta.

– Platforma Obywatelska próbuje obecnie uruchomić komisję w sprawie rozwiązania WSI, jakby nie rozumiała, że jedynym jej posłem, który głosował przeciwko rozwiązaniu WSI był obecny prezydent Bronisław Komorowski. Tymczasem marszałek Ewa Kopacz i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak mówią, że rozwiązanie WSI było celowe. Krytykują w ten sposób delikatnie swojego własnego prezydenta. Myślę, że nad tym posłowie platformy powinni się poważnie zastanowić mówi prof. Andrzej Zybertowicz.

Przed wakacjami Sejm debatował nad wnioskiem w sprawie powołania komisji śledczej. Na rozpoczynającym się dziś pierwszym posiedzeniu po wakacjach posłowie mają głosować nad wnioskiem PiS o odrzucenie propozycji Twojego Ruchu. Jeśli wniosek PiS nie zostanie przyjęty projekt trafi do prac w komisji.

Z dotychczasowych deklaracji polityków wynika, że oprócz TR i PO za powołaniem komisji śledczej opowiada się także SLD. Przeciwko, obok PiS, jest również klub Sprawiedliwa Polska. Sejm bezwzględną większością głosów powołuje komisję śledczą oraz wybiera i odwołuje jej skład.

W skład komisji może wchodzić do 11 członków. Skład komisji powinien odzwierciedlać reprezentację w Sejmie klubów i kół poselskich, mających swoich przedstawicieli w Konwencie Seniorów, odpowiednio do jej liczebności.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl