Litwa: Polacy występują z koalicji

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie opuszcza koalicję rządzącą. To wynik zapowiedzi premiera Litwy, że Akcja Wyborcza Polaków na Litwie nie otrzyma żadnego stanowiska w rządzie. 

Po wyborach parlamentarnych jesienią 2012 r. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie wprowadziła do Sejmu ośmiu posłów i przyłączyła się do koalicji rządzącej. Obecnie koalicja ma 89 mandatów w 141-osobowym Sejmie. Jednak wczoraj AWPL oznajmiła, że koalicję opuszcza. Jednym z głównych powodów jaką podaję jest brak akceptacji dyktatu.

19 sierpnia prezydent Litwy Dalia Grybauskaite zdymisjonowała ministra energetyki Jarosława Niewierowicza, który wbrew opinii szefa rządu, zatwierdził na stanowisku wiceministra swego resortu Renatę Cytacką z AWPL. Lider partii Waldemar Tomaszewski zaznaczył, że „prawdziwą przyczyną rozdźwięku pomiędzy członkami koalicji są interesy określonych struktur biznesowych, m.in. w resorcie energetyki”. Podkreślił również, że Renata Cytacka, która, jako osoba wyjątkowo uczciwa i kompetentna, podczas swojej pracy w resorcie nie poddawała się naciskom i szantażowi grup biznesowych”.

Tomaszwski ujawnia również, że próbowano narzucać im swoje stanowisko. Dodał również, że wychodzi z koalicji i odwołuje wszystkich swoich przedstawicieli, ponieważ jak odkreślił politykę trzeba uprawiać z zasadami. Premier Butkeviczius przekonuję, że koalicja przetrwa bez AWPL. Wcześniej Polacy zgodnie z porozumieniem piastowali stanowisko ministra energetyki i pięć stanowisk wiceministrów: energetyki, transportu, rolnictwa, oświaty i kultury.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl