Przedstawiciele USA i Rosji spotkają się ws. konfliktu na Ukrainie

Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy Kurt Volker poinformował dziś na Twitterze, że w sobotę w Belgradzie odbędzie się kolejne spotkanie z doradcą prezydenta Rosji Władimira Putina Władisławem Surkowem w sprawie uregulowania konfliktu na Ukrainie.

„Spotkam się z moim rosyjskim odpowiednikiem 7 października w Belgradzie, aby rozmawiać o tym, jak przyspieszyć realizację porozumień z Mińska i przywrócić integralność terytorialną Ukrainy” – napisał Kurt Volker na Twitterze.

Poprzednio Kurt Volker i Władisław Surkow spotkali się 21 sierpnia w Mińsku, za zamkniętymi drzwiami. Zdaniem specjalnego przedstawiciela Departamentu Stanu USA ds. Ukrainy doszło wtedy do poważnej i szczerej rozmowy.

Niedawno w wywiadzie dla rosyjskiego dziennika „Kommiersant” Kurt Volker ocenił, że rozmieszczenie sił pokojowych ONZ w Donbasie na wschodzie Ukrainy pozwoli na przeprowadzenie tam wyborów lokalnych; są one przewidziane w porozumieniach mińskich w sprawie rozwiązania konfliktu w tym regionie.

Według Kurta Volkera wybory w Donbasie nie będą możliwe do czasu odzyskania przez Ukrainę całkowitej kontroli nad tym obszarem, który znajduje się dziś pod kontrolą prorosyjskich separatystów. Wysłannik USA wskazał także, że obecność sił pokojowych w Donbasie pozwoli mieć nadzieję, że wycofają się stamtąd wojska rosyjskie.

20 września o przysłanie na Ukrainę międzynarodowych sił pokojowych prosił Radę Bezpieczeństwa ONZ prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Jego zdaniem mogłyby one powstrzymać rozwój konfliktu w Donbasie.

Kijów chce, by misja ONZ była rozmieszczona na całym terytorium, zajętym dziś przez wspieranych przez Kreml separatystów, wraz z odcinkami granicy ukraińsko-rosyjskiej, których Kijów obecnie nie kontroluje. Rosja proponuje ze swej strony, by siły ONZ ochraniały jedynie misję Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) pracującą tylko na linii rozgraniczenia między oddziałami ukraińskimi a siłami prorosyjskich separatystów.

Kurt Volker został mianowany specjalnym wysłannikiem USA ds. Ukrainy na początku lipca. Jeszcze w tym samym miesiącu odwiedził najpierw Kijów, towarzysząc sekretarzowi stanu USA Rexowi Tillersonowi podczas jego wizyty na Ukrainie, a następnie strefę konfliktu na wschodzie tego kraju, w tym miejscowości Adwijiwka i Kramatorsk w obwodzie donieckim, na linii rozdzielającej walczące strony. W trakcie tej wizyty Kurt Volker mówił, że Rosja ponosi winę za konflikt na wschodzie Ukrainy, który określił jako „gorącą wojnę” i kryzys, który należy rozwiązać „najszybciej, jak to możliwe”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl