fot. PAP/EPA

Przedstawiciele państw stałych członków RB ONZ rozmawiali o Syrii

Przedstawiciele pięciu państw stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ spotkali się w środę w Nowym Jorku, by omówić plan objęcia arsenału chemicznego Syrii międzynarodową kontrolą – poinformowały źródła dyplomatyczne.

W spotkaniu, które trwało około 30 minut i które odbyło się w siedzibie rosyjskiej misji dyplomatycznej przy ONZ, wzięli udział ambasadorzy Chin, Francji, Rosji, USA i Wielkiej Brytanii. Po jego zakończeniu nie chcieli oni jednak rozmawiać z dziennikarzami.

Dyskusja ta pomogła utorować drogę do czwartkowego spotkania w Genewie szefów dyplomacji USA i Rosji, Johna Kerry’ego i Siergieja Ławrowa – powiedział pragnący zachować anonimowość dyplomata. 

W czwartek sekretarz stanu USA i minister spraw zagranicznych Rosji mają omawiać w Genewie szczegóły planu przedstawionego w poniedziałek przez Rosję. Przewiduje on, że Damaszek zgodzi się na objęcie jego arsenału chemicznego międzynarodową kontrolą, a następnie na zniszczenie go. W środę rosyjskie źródła dyplomatyczne w Genewie poinformowały, że Moskwa przedstawiła USA szczegóły tego planu.

Według Reutersa, spotkanie Kerry’ego i Ławrowa ma być próbą przełamania impasu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, w której ze względu na weto Rosji – najważniejszego sojusznika Damaszku – nie udało się przegłosować żadnej rezolucji potępiającej działania syryjskiego reżimu.

PAP/RIRM

drukuj