Protesty ws. sprzedaży śląskich uzdrowisk

W poniedziałek Sejmik Województwa Śląskiego zajmie się uchwałą ws. sprzedaży uzdrowisk. Chodzi o Rabkę-Zdrój, Goczałkowice-Zdrój i Górki Wielkie. Komercjalizacji ośrodków sprzeciwiają się pracownicy i związkowcy.

Przed gmachem Sejmiku Śląskiego, przeciwko zbyciu 100 proc. udziałów uzdrowisk przez samorząd, będzie protestować „Solidarność”.

Obawy pracowników przed działaniami ewentualnego nowego właściciela są uzasadnione – mówi Halina Cierpiał, przewodniczący Regionalnego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”. Dodaje, że zawsze rozpoczyna się od redukcji zatrudnienia

­- Jeżeli zarząd województwa śląskiego dofinansowuje (tutaj będę się posiłkowała się uzdrowiskiem Goczałkowice) kwotę prawie 18 mln zł w końcówce 2014 roku, i widzi sens funkcjonowania tego podmiotu, co więcej, podpisuje pakiet gwarancji zatrudnienia z pracownikami tam zatrudnionymi, zatwierdza program naprawczy tego uzdrowiska (gdzie wynika, że w 2017 roku uzdrowisko Goczałkowice osiągnie płynność finansową) to podejmuje się decyzje niezgodne z tym, co było wcześniej ustalane – zwraca uwagę Halina Cierpiał.

Projekt uchwały w sprawie komercjalizacji uzdrowisk pojawił się w ostatniej chwili. Nie został poddany konsultacjom społecznym.

Związkowcy uważają, że trudno ocenić to inaczej niż jako próbę jak najszybszej sprzedaży placówek przed nowelizacją ustawy o działalności leczniczej, która uniemożliwi ich komercjalizację.

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl