Protesty przeciwników oraz zwolenników przyjęcia uchodźców

Ulicami polskich miast przeszły dziś marsze przeciwników oraz zwolenników przyjęcia do Polski uchodźców. Takie marsze odbyły się m.in. w Warszawie, Gdańsku i Krakowie.

Warszawska demonstracja pod hasłem: „Uchodźcy mile widziani” rozpoczęła się o 16.00 na Krakowskim Przedmieściu. Natomiast marsz przeciw imigrantom wyruszył o godz. 15.40 z pl. Defilad.

Gdańska manifestacja poparcia rozpoczęła się przed południem przy fontannie Neptuna. Godzinę później na Targu Rakowym odbył się wiec przeciwników przyjęcia imigrantów. Paweł Borkowski organizator tej manifestacji mówi, że jej uczestnicy nie protestują przeciwko konkretnym ludziom, organizacjom czy religii.

– Chodzi o to, żeby zaprotestować przeciwko głupim decyzjom. Tym, zapadającym w Brukseli – że musimy przyjmować, że Warszawa się na to zgadza bez żadnego słowa, zająknięcia. A także przeciwko głupiemu wyścigowi polskich miast, który się obecnie odbywa, a mianowicie ile miasto zaproponuje biednym uchodźcom – powiedział Paweł Borkowski.

Ulicami Krakowa przechodzą dziś popołudniu aż trzy manifestacje przeciwników imigrantów. W stolicy małopolski ruszyła jedna manifestacja solidaryzująca się z uchodźcami.

Przypomnijmy, że w odpowiedzi na kryzys imigracyjny KE zaproponowała, by państwa UE obowiązkowo przyjęły 160 tys. osób. Do naszego kraju miałoby trafić blisko 12 tys. uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Wcześniej premier Ewa Kopacz w imieniu Polski deklarowała przyjęcie 2 tys. osób.

 

RIRM

drukuj