fot. PAP/Mateusz Marek

Protest przeciwko tzw. Piątce dla zwierząt

W środę w Warszawie ma odbyć się organizowany przez związki rolnicze protest przeciw tzw. Piątce dla zwierząt. Działacze liczą też na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Współorganizatorami protestu są Sławomir Izdebski, Szczepan Wójcik oraz Michał Kołodziejczak. Związkowcy zachęcają wszystkich rolników, aby tego dnia przyjechali do stolicy i pokazali wspólny sprzeciw wobec noweli ustawy o ochronie zwierząt. Protest rozpocznie się na Placu Trzech Krzyży, skąd uczestnicy przejdą przed Sejm. Następnie planowany jest przemarsz przed Pałac Prezydencki.

Przedstawiciele rolników liczą na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. Taki wniosek został już przekazany do Kancelarii Prezydenta – mówi Sławomir Izdebski, szef OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych.

– Rozmawiałem dziś z szefową Kancelarii Prezydenta, panią Haliną Szymańską, mówiła, że jak do tej pory, prezydent na wnioski, które są składane, nikomu nie odmówił. Jestem przekonany, że nam też nie odmówi. Być może już dzisiaj będziemy mieli odpowiedź, tym bardziej, że będą tam przedyskutowane wszystkie kwestie związane z wetem prezydenta. Nie ma żadnych ustępstw, bo nie ma od czego ustępować. Z wystąpień pana prezydenta jasno wynika, że jest niezadowolony z tej ustawy. My zdecydowanie oczekujemy – i głęboko w to wierzę – że stanie po naszej stronie  – tłumaczy Sławomir Izdebski.

Tzw. Piątka dla zwierząt jest obecnie procedowana w Senacie. Kontrowersyjna ustawa m.in. wygasza przemysł futrzarski w Polsce, a także ogranicza możliwość prowadzenia uboju rytualnego na eksport. Projekt PiS podzielił nie tylko rządzących i opozycję, ale także doprowadził do widocznych podziałów w Zjednoczonej Prawicy.

 

RIRM/Zuzanna Dąbrowska

drukuj