fot. PAP/EPA

W Gruzji zatrzymano 66 uczestników protestów przeciw ustawie o „agentach zagranicznych”

W stolicy Gruzji zostało zatrzymanych 66 osób podczas wtorkowych protestów przeciwko przyjęciu przez parlament ustawy o „agentach zagranicznych” – poinformowało w środę gruzińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Według resortu zatrzymań dokonano w związku z drobnym chuligaństwem oraz niepodporządkowaniem się organom porządkowym. Wtorkowe protesty przerodziły się w rozruchy, policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego, niektórzy z demonstrantów rzucali w funkcjonariuszy kamieniami i koktajlami Mołotowa – relacjonowały media.

Ministerstwo podało, że około 50 funkcjonariuszy MSW odniosło obrażenia, a kilku wymagało interwencji chirurgicznej i wciąż znajduje się w szpitalach. Ranni byli także wśród protestujących.

MSW zapowiedziało, że zostanie dokonana ocena prawna działań wszystkich osób, które przyczyniły się do tego, że „pokojowy protest przerodził się w akty przemocy”.

We wtorek parlament Gruzji przyjął w pierwszym czytaniu kontrowersyjną ustawę o „agentach zagranicznych”, która – według opozycji w tym kraju – przypomina rozwiązania obowiązujące w Rosji. Projekt zmian prawnych nakłada na wszystkie organizacje, które otrzymują ponad 20 proc. swoich funduszy z zagranicy, obowiązek zarejestrowania się jako „zagraniczni agenci”. Podmioty niestosujące się do tych przepisów będą musiały liczyć się z wysokimi karami pieniężnymi.

Gruziński rząd broni nowej ustawy, podkreślając, że „spełnia ona europejskie i światowe standardy”. Jak podkreślił we wtorek premier kraju, Irakli Garibaszwili, celem regulacji jest wyeliminowanie szkodliwej ingerencji państw trzecich w wewnętrzne sprawy Gruzji.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl