fot. PAP

Protest przeciw podwyżkom opłat wieczystego użytkowania

Członkowie Stowarzyszenia Interesu Publicznego ,,Wieczyste” mówią ,,nie” podwyżkom opłat wieczystego użytkowania. Dziś o godz. 9:00 będą protestować przed wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie.

Członkowie Stowarzyszenia Interesu Społecznego „Wieczyste” nie zgadzają się z decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który anulował rozprawę zaplanowaną na dziś, a która dotyczy niezgodności z prawem uchwały kompetencyjnej w zakresie aktualizacji opłat wieczystego użytkowania.

Uchwałę przyjęła w 2008 roku Rada Warszawy.

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej zbiera podpisy pod obywatelskim projektem przewidującym zmniejszenie opłat wieczystego użytkowania na cele mieszkaniowe z 1 proc do 0,3. Ponadto zakłada przekształcenie użytkowania w prawo własności.

Obecna ustawa o przywróceniu użytkowania wieczystego w prawo własności tak naprawdę nie ma możliwości realnego przekształcenia. Prawo własności i projekt ustawy zakłada możliwość pogwałcenia samego udziału, co już jakby rozwiązuje problem. Protest będzie polegał głównie na zbieraniu podpisów, skandowaniu haseł. Zobaczymy też zasadniczo, ile ludzi przyjdzie, bo jutro, niestety, nastąpił zbieg tego protestu z obchodami rocznicy katastrofy smoleńskiej. Natomiast nie wykluczamy, że złożymy stosowną petycję do sprawy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z wnioskiem o wyznaczenie nowego terminu rozprawy, bo w tej chwili nie ma żadnego terminu rozprawy – powiedział dr Daniel Korona, prezes stowarzyszenia.  

Użytkowanie wieczyste polega na umożliwieniu korzystania z nieruchomości gruntowej, będącej własnością Skarbu Państwa, województwa, powiatu, gminy – osobie fizycznej lub prawnej. Obowiązkiem użytkownika jest uiszczanie opłat.

Czas użytkowania wynosi zazwyczaj 99 lat.

RIRM 

drukuj