Protest opiekunów osób niepełnosprawnych

Opiekunowie dzieci i dorosłych niepełnosprawnych będą dziś protestować przed kancelarią premiera w Warszawie. Manifestacja zaplanowana jest na godz. 11.00.

Rodzice dzieci niepełnosprawnych domagają się m.in. waloryzacji zasiłku pielęgnacyjnego. Z kolei opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych postulują o przywrócenie świadczenia pielęgnacyjnego w miejsce zasiłków, które dostają od kilku lat.

Chcemy, aby rząd PO –PSL w końcu zajął się nami i wykonał wyrok TK – mówi Danuta Januszka, opiekun dorosłej osoby niepełnosprawnej.

– Naprawianie tej całej sytuacji bardzo długo trwa. Przecież osoby dorosłe zostały pozbawione świadczenia pielęgnacyjnego. Rząd dał im teraz w zastępstwie zasiłek dla opiekuna i specjalny zasiłek opiekuńczy. To nie jest wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Podkreślam – my, opiekunowie osób dorosłych niepełnosprawnych mieliśmy świadczenie pielęgnacyjne. Tu nie chodzi o nazewnictwo, tylko chodzi o to, co mieliśmy. Jeżeli mieliśmy, świadczenie pielęgnacyjne, tak jak mieli i mają nadal rodzice dzieci, to powinniśmy je nadal mieć – powiedziała Danuta Januszka.      

W lipcu ubiegłego roku opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych utracili prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, a wraz z tym ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że rząd PO-PSL w ten sposób złamał ustawę zasadniczą i powinien niezwłocznie zmienić prawo. Jednak do tej pory nic nie zrobiono w tej sprawie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl