Rusza nowy program wsparcia dla osób niepełnosprawnych

Rusza nowy program wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wraz z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchamiają dla samorządów fundusze, które pomogą w zorganizowaniu indywidualnego transportu oraz zlikwidują bariery architektoniczne.

Program ma ułatwić komunikację osobom niepełnosprawnym.

– Szczególnie w tych miejscach, gdzie ta komunikacja jest najtrudniejsza, na przykład w terenach małomiasteczkowych i wiejskich – mówił Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Usługi indywidualnego transportu door-to-door, które ułatwią przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym to element rządowego programu „dostępności” – przypomniał Kazimierz Kuberski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

– Te osoby, które w systemie door-to-door będą dojeżdżały do przychodni czy ośrodków rehabilitacji, ale także by załatwić swoje życiowe, ważne sprawy będą musiały wrócić do swoich domów i tu jest drugi element tego programu, czyli budowa, modernizacja wind – poinformował Kazimierz Kuberski.

Dlatego gminy mają także otrzymać wsparcie finansowe przy likwidacji barier architektonicznych, nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, ale także na osiedlach mieszkaniowych. Projekt będzie finansowany z budżetu i z pieniędzy unijnych.

– Projekt, który dziś podpisaliśmy, będzie adresowany w formie grantowej do gmin. Budżet tego projektu to ok. 54 mln zł. Planujemy grant w wysokości 300 tys. zł, a więc ok. 150 gmin – wskazała Marlena Maląg, prezes PFRON.

Pilotażowy program door-to-door funkcjonuje już w Gdyni.

– W Gdyni korzysta w ciągu roku około 500 osób z tego transportu. Są dowożone do ośrodków terapeutycznych, świetlic opiekuńczych czy domów dziennej opieki – mówił Kordian Kuleszewicz z Rady Konsultacyjnej ds. niepełnosprawnych przy MRPiPS. 

Od 1 października uruchomione zostanie także świadczenie „500 plus dla osób niepełnosprawnych”. Jak powiedziała Marta Mordarska, dyrektor małopolskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, dziś mamy wiele programów wsparcia dla niepełnosprawnych.

– To jest potwierdzenie tego, że rząd dotrzymuje słowa. Tak, jak w różnych obszarach pracy z osobami niepełnosprawnymi następowały dofinansowania czy terapii zajęciowych, czy aktywności zawodowych, czy też wsparcia dla organizacji pozarządowych, to jest kolejne nowe bardzo ważne świadczenie – podkreślała Marta Mordarska.

Przed dwoma tygodniami resort uruchomił także program, którego celem jest wyszkolenie około 5 tys. osób pracujących w różnego typu firmach transportowych. Mają oni pomagać osobom niepełnosprawnym podczas przemieszczania się.

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj