By W.krasno - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=92236975

Prokuratura Krajowa wydała akt oskarżenia wobec członka grupy wyłudzającej pieniądze z kont bankowych

Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko kolejnemu członkowi zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się kradzieżami pieniędzy z rachunków bankowych, które później były transferowane na Ukrainę – podał dział prasowy Prokuratury Krajowej. Dodano, że w skład grupy wchodzili Polacy, Białorusini i Ukraińcy.

Dział prasowy Prokuratury Krajowej poinformował, że akt oskarżenia wobec kolejnego członka grupy przestępczej został skierowany do Sądu Okręgowego w Koszalinie przez Małopolski Wydział Zamiejscowy Departament do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

„Oskarżonemu mężczyźnie prokurator zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej” – podał dział prasowy PK.

„Z ustaleń śledztwa wynika, że oskarżony pełnił w ramach grupy funkcję tzw. <<przewodnika mułów pieniężnych>>, czyli kierował osobami, na których konta wpływały skradzione środki pieniężne. Kolejne zarzuty dotyczą prania pieniędzy skradzionych z kont bankowych poprzez ich transferowanie na Ukrainę” – wskazali prokuratorzy.

Za zarzucane przestępstwa oskarżonemu może grozić do 10 lat więzienia.

Mężczyzna, przeciwko któremu skierowano akt oskarżenia do sądu, należał do grupy przestępczej, która według śledczych działa w 2013 roku w Polsce oraz innych państwach europejskich. Grupa miała wykorzystywać zaawansowane narzędzia informatyczne do internetowych kradzieży pieniędzy z rachunków bankowych.

„Środki wyprowadzone z kont pokrzywdzonych transferowane były następnie na Ukrainę za pośrednictwem sieci rachunków należących do tzw. <<mułów pieniężnych>>, którymi członkowie grupy nazywali osoby pozyskiwane do współpracy za pośrednictwem ogłoszeń pozorujących legalną pracę. Zadaniem owych <<mułów>> było przyjęcie na własny rachunek przelewu pieniędzy wyprowadzonych z rachunku bankowego innej osoby, a następnie ich przekazanie na Ukrainę za pośrednictwem systemu Western Union. Działaniami <<mułów>> kierowali telefonicznie członkowie grupy określani mianem <<przewodników>>. Taką też funkcję pełnił oskarżony mężczyzna” – tłumaczył dział prasowy PK.

Wskazał również, że członkowie grupy nie nawiązywali ze sobą bezpośredniego, osobistego kontaktu. Mieli komunikować się jedynie za pomocą internetowych komunikatorów i specjalnych tabel on-line, co „umożliwiało kamuflowanie ich tożsamości oraz miejsca działalności”.

„W wyniku działalności grupy pokrzywdzonych zostało przeszło 200 osób i podmiotów w Polsce, Austrii, Niemczech, Włoszech i Portugalii. Grupa wyprowadziła z kont bankowych oraz wyprała środki o wartości kilku milionów złotych” – zaznaczono.

Jak dodał dział prasowy PK, wykrycie członków grupy stało się możliwe między innymi dzięki uzyskaniu przez prokuratora danych zgromadzonych na serwerach zagranicznych dostawców usług internetowych.

„W grudniu 2019 r. prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko obywatelowi rosyjskiemu będącemu rezydentem grupy na terenie Polski” – podano.

Zaznaczono przy tym, że sprawa ma charakter rozwojowy, a prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

PAP

drukuj