fot. PAP/Marcin Obara

Prokuratura Krajowa: Akt oskarżenia przeciwko członkom tzw. „Grupy Wagnera”

Prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko dwóm obywatelom Federacji Rosyjskiej działającym w ramach tzw. „Grupy Wagnera” – poinformował rzecznik Prokuratury Krajowej, prok. Przemysław Nowak.

Prokurator małopolskiego pionu do walki z przestępczością zorganizowaną oskarżył Andrieja G. i Aleksieja T. m.in. o szpiegostwo oraz o udział w międzynarodowym związku o charakterze zbrojnym, mającym na celu popełnianie przestępstw o charakterze terrorystycznym.

Mężczyźni zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sierpniu 2023 roku w Warszawie.

„Oskarżeni prowadzili rekrutację obywateli polskich oraz cudzoziemców przebywających na terenie Polski do wojskowej służby najemnej zakazanej przez prawo międzynarodowe określanej jako >>Grupa Wagnera<<. W tym celu na terenie Krakowa i Warszawy rozkleili co najmniej kilkaset tzw. naklejek werbunkowych, które umożliwiały nawiązanie bezpośredniego kontaktu z dalszymi osobami odpowiedzialnymi za nabór i organizację” – wyjaśnił prok. Przemysław Nowak.

Dodał, że oskarżonym zarzucono również działalność na rzecz wywiadu Federacji Rosyjskiej (Służby Wywiadu Zagranicznego) poprzez prowadzenie tzw. wojny hybrydowej, w tym działań propagandowych, mających na celu destabilizację sytuacji politycznej i wyrządzenie Rzeczypospolitej Polskiej szkody.

Mężczyznom grozi do 10 lat więzienia.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl