fot. PAP

Prokurator Generalny broni decyzji o umorzeniu śledztwa przeciwko Macierewiczowi

Prokurator Generalny Andrzej Seremet broni decyzji o umorzeniu śledztwa przeciwko posłowi Antoniemu Macierewiczowi. Postanowienie o umorzeniu jest dowodem na to, że prokurator ustalił fakty i dokonał pewnej interpretacji prawa – powiedział Seremet.

Prokurator Generalny dodał, że w prokuraturze apelacyjnej odbyła się narada po dwóch wnioskach o uchylenie immunitetu złożonych przez poprzednich referentów sprawy. Andrzej Seremet uznał, że trzeba to dokładnie przeanalizować.

„Analiza miała na celu sprawdzenie, m.in. „czy szef komisji weryfikacyjnej Antoni Macierewicz był funkcjonariuszem publicznym oraz jaki charakter prawny ma raport, tzn. czy jest dokumentem, w którym można poświadczyć nieprawdę”.  Prokurator wskazał, że po analizie było jasne, iż sprawa Macierewicza jest do umorzenia.

– Prokurator stwierdził, że raport komisji weryfikacyjnej jest dokumentem w rozumieniu prawa karnego, ale nie jest dokumentem, za którego treść może odpowiadać ten, który był jego autorem. Artykuł 271 mówi, że funkcjonariusz publiczny lub inna osoba upoważniona do wystawienia dokumentu odpowiada, ale jeśli poświadcza w nim nieprawdę. Nie można poświadczyć nieprawdę w dokumencie, który ma charakter analityczny i jest stworzony po zebraniu faktów oraz dowodów, a nawet jest następstwem ich określonej analizy i określonych dowodów. To jest ta sama sytuacja, jak w przypadku wyroków, postanowienia sądu, a także w przypadku raportu komisji śledczej – tłumaczy Prokurator Generalny Andrzej Seremet.

Po decyzji prokuratury o umorzeniu śledztwa medialną nagonkę na posła Antoniego Macierewicza rozpoczął szczególnie Twój Ruch. Posłowie tej partii domagają się m.in. powołania Komisji Śledczej ws. Likwidacji WSI. Wczoraj poseł SLD Stanisław Wziątek zaproponował przekształcenie sejmowej speckomisji w komisję śledczą.

Premier Donald Tusk powiedział dziś, że nie będzie rekomendował powołania komisji śledczej. Tymczasem, sam poseł Antoni Macierewicz zadeklarował, że jest gotowy stanąć przed każdym gremium ws. likwidacji WSI.

RIRM 

drukuj