fot. PAP/Andrzej Jackowski

Prok. A. Pozorski: W ramach Zbrodni Pomorskiej wymordowano ok. 30 tys. Polaków. Był to plan eksterminacji cywilnej ludności polskiej

Wiedzieliśmy, że na północnych obrzeżach Chojnic, na terenie tzw. Doliny Śmierci, dokonano masowych egzekucji Polaków, a ciała były ukryte w tzw. transzei wojskowej, która była wykonana latem 1939 r. przez Wojsko Polskie – powiedział prokurator Andrzej Pozorski, zastępca Prokuratora Generalnego, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN, w audycji „Aktualności dnia”.

W Chojnicach odbył się państwowy pogrzeb szczątków ponad 700 ofiar niemieckich zbrodni odnalezionych na terenie Doliny Śmierci w tym mieście. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz, Instytutu Pamięci Narodowej oraz rodziny pomordowanych. [czytaj więcej]

Na przestrzeni lat 2021-2024 prokurator Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, z udziałem zespołu biegłych z zakresu antropologii, archeologii, badania broni i amunicji, podjął czynności procesowe, które zmierzały do odnalezienia zbiorowych mogił Polaków, ofiar masowych egzekucji dokonanych (jesienią 1939 r. oraz w styczniu 1945 roku) przez funkcjonariuszy formacji niemieckich. Jeżeli chodzi o jesień 1939 r., to mówimy o ofiarach Zbrodni Pomorskiej. Wiedzieliśmy, że na północnych obrzeżach Chojnic, na terenie tzw. Doliny Śmierci, dokonano masowych egzekucji Polaków, a ciała były ukryte w tzw. transzei wojskowej, która była wykonana latem 1939 r. przez Wojsko Polskie – mówił prokurator Andrzej Pozorski.

Na przestrzeni tych lat ujawniono pięć zbiorowych mogił.

Mówimy o ofiarach z jesieni z 1939 r. i ze stycznia 1945 roku. W czterech mogiłach ujawniono szczątki ludzkie, a w nich również przedmioty, które należały do ofiar. Były to w bardzo dużej części różańce, medaliki z wizerunkiem Matki Bożej, krzyżyki, klucze od mieszkań, fragmenty piór, odzieży, spinek do mankietów. Wiedzieliśmy, że są to ofiary cywilne. Jeśli chodzi o mogiłę ofiar ze stycznia 1945 r., to był to bardzo dramatyczny obraz, ponieważ ujawniliśmy mogiłę, a z niej wydobyliśmy tonę ludzkich kości. Ponadto zabezpieczyliśmy i na dnie grobu, i wokół grobu ponad 500 sztuk pocisków, łusek pochodzących od broni, która była powszechnie używana przez formacje niemieckie. Osoby, które zostały zamordowane, były palone na prowizorycznych drewnianych stosach, ale w kilkudziesięciu przypadkach zabezpieczyliśmy szczątki, które nie nosiły śladów działania wysokiej temperatury. Te szczątki zostały poddane badaniom przez biegłych z zakresu antropologii, genetyki i one dały nam podstawy do przyjęcia, że pochodzą one od ponad 500 osób. Na ten moment udało nam się ustalić dane ponad 120 osób – podkreślił zastępca Prokuratora Generalnego.

W kolejnej mogile ujawniono szczątki ludzkie pochodzące od co najmniej 20 osób – zaznaczył gość audycji „Aktualności dnia”.

Były to szkielety od kobiet i mężczyzn w wieku od 20 do 40 lat (…). W drugiej mogile ujawnione były szczątki, które ułożone były warstwowo i one pochodziły od ponad stu kilkudziesięciu osób, ale tylko mężczyzn w wieku od 22 do 30 lat. Na tych szczątkach były widoczne otwory wlotowe, a w przypadku czaszek również otwory wylotowe, czyli od działania pocisków z broni palnej. Przy tych szczątkach nie odnaleźliśmy żadnych artefaktów z wyjątkiem bieliźnianych guzików. Prokurator, biorąc pod uwagę miejsce oględzin tego zdarzenia, oraz wcześniejsze ustalenia, jakie poczynił, doszedł do wniosku, że są to pensjonariusze Krajowego Zakładu Opieki Społecznej w Chojnicach, którzy pod koniec października 1939 r. na tym terenie zostali zamordowani przez Niemców – zauważył prof. Andrzej Pozorski.

Ujawnione zostały jeszcze dwie dodatkowe mogiły.

One zostały ujawnione w długim wykopie, który wykonaliśmy o długości ponad 50 metrów. Tutaj szczątki nie były w anatomicznym układzie. Zostały przekazane do badań. Biegli z zakresu antropologii i genetyki postarają się ustalić ilość ofiar, które spoczywały w tych dwóch kolejnych mogiłach –  mówił dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN.

W ramach Zbrodni Pomorskiej wymordowano ok. 30 tys. Polaków. Był to plan eksterminacji cywilnej ludności polskiej.

Szykujemy się do kolejnych czynności (…). Podejmiemy je jesienią tego roku lub wiosną przyszłego roku – zapowiedział gość Radia Maryja.

Cała rozmowa z prof. Andrzejem Pozorskim dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl