fot. PAP/Radek Pietruszka

Projekt ustawy covidowej skierowany do pierwszego czytania w sejmowej Komisji Zdrowia

Wprowadzenie rozwiązań umożliwiających pracownikom nieodpłatne testowanie w kierunku Sars-CoV-2, a także żądanie przez pracodawców informacji o negatywnym wyniku takiego testu – to cel nowego poselskiego projektu ustawy covidowej. Projekt przygotowała grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Został on skierowany do pierwszego czytania w sejmowej Komisji Zdrowia.

Zgodnie z projektem pracodawcy będą mogli żądać od pracowników podawania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku Sars-CoV-2. Nieodpłatny test pracownik będzie mógł wykonać zasadniczo raz w tygodniu. Jednocześnie przewidziano możliwość zmiany częstotliwości. Testy będą finansowane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Propozycja przewiduje także, że pracownik, który będzie miał podejrzenie, że zaraził się koronawirusem w pracy, będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie. Ma ono przysługiwać od pracownika, który nie poddał się testowi. Odszkodowanie ma mieć równowartość 5-krotności minimalnego wynagrodzenia. Procedurę odszkodowawczą będzie nadzorował wojewoda.

Jak mówi poseł Anna Maria Siarkowska z klubu PiS, to bardzo szkodliwa społecznie propozycja, która budzi wątpliwości natury konstytucyjnej.

– Ustawa wprowadza bardzo duże konflikty między pracownikami a pracodawcami, jak i pomiędzy samymi pracownikami. Będzie ona bardzo szkodliwa społecznie. Nowy projekt, który jest składany jako poselski, tak naprawdę nim nie jest. To nie posłowie pisali projekt ustawy. On najprawdopodobniej powstał w kręgach rządowych – zaznacza poseł Anna Maria Siarkowska.

Niewykluczone, że Sejm zajmie się propozycją na wtorkowym posiedzeniu.

         Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl