fot. pixabay.com

IMGW: W weekend będzie niebezpiecznie

W nadchodzący weekend będzie bardzo niebezpiecznie. Przez Polskę będzie przemieszczał się aktywny układ niskiego ciśnienia z silnym i bardzo silnym wiatrem, z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem – poinformował w piątek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jak wskazał IMGW, „w nocy miejscami może być ślisko”.

„Najsilniejszy wiatr wystąpi w nocy z soboty na niedzielę i w niedzielę. Nad morzem w porywach może osiągać nawet 120 km/h, w głębi lądu około 90-100 km/h” – podano.

Dodano, że w związku z prognozą silnego wiatru będą wydane ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem w głębi lądu, a nad morzem mogą być nawet trzeciego, najwyższego, stopnia.

IMGW ostrzega, że „porywy wiatru mogą spowodować łamanie gałęzi lub nawet powalanie całych drzew, zrywanie linii energetycznych i wiele innych niebezpieczeństw”.

„Już dziś w Tatrach obowiązuje ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu, z przyrostem pokrywy do 20 cm. Poza tym przez cały weekend w górach będą zawieje i zamiecie śnieżne” – podano.

W piątek – jak wynika z prognozy IMGW – Polska znajdzie się w zasięgu niżu przemieszczającego się z Łotwy nad Rosję.

„Z północy na południe kraju przemieszcza się front okluzji. Z północnego zachodu napływa chłodne powietrze polarne morskie” – przekazano.

IMGW prognozuje, że w sobotę Polska dostanie się pod wpływem głębokiego niżu z ośrodkami nad Skandynawią, „z zachodu na wschód kraju przemieści się strefa frontu ciepłego” – dodano.

„Będziemy w chłodnym powietrzu polarnym, a za frontem napłynie ciepła masa powietrza polarnego morskiego” – wskazano.

„W sobotę na południowym wschodzie mogą pojawić się też opady marznące powodujące gołoledź” – podano.

Prognoza pogody IMGW przewiduje, że w niedzielę „Polska będzie pod wpływem niżu przemieszczającego się znad Łotwy nad Rosję”.

„Z północnego zachodu, za frontem chłodnym, napłynie chłodne powietrze polarne morskie” – wskazano.

Zgodnie z prognozą pogody IMGW opisującą baryczną sytuację w Polsce od piątku do niedzieli ciśnienie będzie szybko rosło.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl