Projekt IPN „Kamienie pamięci” przypomni rolę harcerzy

Ukazanie roli harcerzy w budowaniu polskiej niepodległości – to cel dziesiątej edycji projektu Instytutu Pamięci Narodowej „Kamienie pamięci”, służącego upamiętnianiu ludzi, którym Polska zawdzięcza niezawisłość.

„Chcemy przypomnieć postacie związane z ruchem harcerskim, często zapomniane, by były znane szerszemu gronu społeczeństwa, by funkcjonowały w pamięci zbiorowej” – powiedział PAP Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Biuro zaprasza młodzież do znajdowania bohaterów historii we własnym środowisku i upamiętniania ich. W projekcie mogą brać udział uczniowie wszystkich poziomów szkół, ale także np. drużyny harcerskie czy osoby prywatne.

Mają oni zebrać informacje o konkretnej osobie i zgromadzić wszelkie „ślady pamięci” pozostałe po niej. Ważne jest jak najatrakcyjniejsze opracowanie prezentacji postaci oraz upowszechnienie wiedzy o niej w społeczności lokalnej.

Zgłoszenia uczestników będą przyjmowane do 31 stycznia 2019 r., a wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej gali w maju 2019 r. w Katowicach. Efektem projektu ma być też opracowanie internetowej mapy z biogramami zasłużonych harcerzy. W ramach projektu powstanie także wystawa, poświęcona konspiracji wśród młodzieży, w dwóch wersjach – ogólnopolskiej i regionalnej.

Celem projektu jest upamiętnienie osób zaangażowanych w ruch skautowski i harcerski, które uczestniczyły w działaniach na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości: najpierw w latach 1914-1918 oraz 1919-1923, walcząc o ostateczny kształt granic Rzeczypospolitej, następnie w czasie II wojny światowej, stawiając opór okupantom hitlerowskim i sowieckim, a potem działając w powojennej konspiracji niepodległościowej po jej zakończeniu.

W przyszłym roku minie 110 lat od powstania w 1909 r. skautingu na ziemiach polskich; przypada też 80. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz 70. – uderzenia komunistów w ruch harcerski w Polsce w 1949 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl