fot. Paweł Palembas

Prognoza pogody na 23 i 24 lipca

Jak informuje IMGW Europa Wschodnia będzie pod wpływem rozległego wyżu znad centralnej Rosji. Pozostałe obszary kontynentu będą w zasięgu licznych układów niskiego ciśnienia. Prawie cała Polska będzie w obszarze obniżonego ciśnienia związanego z niżem nad Ukrainą, tylko nad krańce zachodnie sięgnie klin wyżu znad Atlantyku. Pozostaniemy w tej samej, bardzo ciepłej masie powietrza polarnego morskiego, suchej na zachodzie, wilgotnej na wschodzie kraju.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 998 hPa i będzie ulegało wahaniom.

W poniedziałek zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami, zwłaszcza na wschodzie i południowym wschodzie, duże. Miejscami przelotne opady deszczu, we wschodniej połowie kraju burze. W czasie burz prognozowana wysokość opadów do 20 mm, na Podkarpaciu do 25 mm. Temperatura maksymalna od 24 st. do 28 st. miejscami nad morzem od 22 st. do 24 st. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

W nocy bezchmurnie lub zachmurzenie małe, tylko miejscami na wschodzie i południowym wschodzie oraz krańcach zachodnich zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu. Na krańcach południowych i wschodnich zanikające burze. Lokalnie mgły ograniczające widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna od 14°C do 18°C, chłodniej w kotlinach sudeckich: 12 st., 13 st. Wiatr słaby, na ogół z kierunków północnych. W czasie burz wiatr porywisty.

We wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami, zwłaszcza na wschodzie i północnym zachodzie, duże. Miejscami przelotne opady deszczu, w województwach wschodnich i północno-zachodnich burze.

W czasie burz prognozowana wysokość opadów na Podkarpaciu i Podlasiu do 25 mm. Temperatura maksymalna od 24 st. na Pogórzu Karpackim i Suwalszczyźnie do 29 st. na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej, miejscami nad morzem od 22 st. do 24 st. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

W Warszawie w poniedziałek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 27 st. Wiatr umiarkowany, północny. W nocy zachmurzenie umiarkowane. Temperatura minimalna 15 st. Wiatr słaby, północny. We wtorek zachmurzenie umiarkowane. Temperatura maksymalna 26 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północny.

PAP/RIRM

drukuj