Prof. Szyszko: to klęska premier Ewy Kopacz

Premier Ewa Kopacz poniosła klęskę w negocjacjach dotyczących polityki klimatycznej Unii Europejskiej – ocenił były minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Wśród zastrzeżeń profesor wymienił brak rozliczenia pakietu klimatycznego do 2020 roku oraz zgodę na kontynuację jego niebezpiecznych założeń w przyszłości.

Premier Ewa Kopacz wraz z innymi przywódcami UE w Brukseli zgodziła się na zaostrzenie polityki klimatycznej. Unia ma ograniczyć emisję dwutlenku węgla o co najmniej 40 proc. do 2030 r. W mniej zamożnych krajach UE, w tym w Polsce elektrownie będą mogły uzyskać 40 proc. pozwoleń na emisje CO2 za darmo.

– O ile Unia daje coś za darmo, a mówi, że daje za darmo certyfikaty, które będą rozdzielane dla polskich użytkowników, to znaczy, że pozostała część będzie płatna. W związku z tym wszystko jest płatne tylko o troszeczkę niższej cenie, a informacja o darmowych przydziałach jest niezwykle niebezpieczna. Podobnie było do roku 2020. Podsumowując – trzeba dokonać pełnej analizy, ale z mojej opinii wynika, że ponieśliśmy klęskę i to bardzo dużą klęskę. Nie rozliczyliśmy pakietu klimatycznego do roku 2020 i daliśmy złapać się na lep tzw. przydziałów darmowych emisji – zaznaczył poseł Jan Szyszko.

Profesor dodał, że konsekwencje tej decyzji będą bardzo dotkliwe. Wyjaśnił, że polski przemysł stanie się mniej konkurencyjny w UE, będą drożały ceny energii elektrycznej, będziemy się uzależniali od obcych źródeł energii i blokowali w dalszym ciągu nasze zasoby, takie jak węgiel kamienny i brunatny.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl