fot. pixabay.com

Prof. R. Flisiak: Poczekajmy z optymizmem na obluzowanie obostrzeń do 10 maja

Z optymizmem dotyczącym obluzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa należy wstrzymać się do 10 maja – powiedział prof. Robert Flisiak. W jego ocenie zachorowania mogą wzrosnąć w skutek powrotu dzieci do szkół i nieodpowiedzialnych zachowań w czasie majówki.

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski zaprezentowali w środę kalendarz luzowania obostrzeń epidemicznych na cały maj.

„Jest bardzo duży optymizm. Media pieją o obluzowaniach – zwykle jestem optymistyczny, ale studzę nieco nastroje. Poczekajmy, co się wydarzy po długim weekendzie. Poczekajmy z tydzień, do ok. 10 maja. Jeżeli nie będzie wzrostu zakażeń, plan ten można będzie wdrożyć” – powiedział prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Podkreślił, że przedstawione przez premiera rekomendacje to jednak plan i może ulec on pewnym modyfikacjom.

„10 maja będziemy widzieć, czy jest on do zrealizowania, czy też trzeba będzie go zmodyfikować” – dodał.

Pytany o to, dlaczego data 10 maja jest tak ważna, wskazał na powrót części dzieci do szkół i majówkę.  W takich okolicznościach może dojść do wzrostu liczby zakażeń.

Przypomniał, że był za innym rozwiązaniem dotyczącym powrotu dzieci do szkół. Prof. Robert Flisiak chciał, aby szkoły były otwierane w poszczególnych powiatach, a nie w całej Polsce.

„Wtedy kontrola epidemii jest o wiele łatwiejsza” – powiedział.

Według prof. Roberta Flisiaka planu obluzowań nie ogłoszono za szybko.

„Bardzo dobrze, że plan został ogłoszony i z tego, co wiem, podczas konferencji wybrzmiało, że trzeba pamiętać, że jeśli nastąpi wzrost zakażeń, to trzeba będzie cofnąć się znowu o krok. Oby tylko krok” – zaznaczył.

Pytany o inne, potencjalnie niebezpieczne aktywności i branże pod kątem roznoszenia koronawirusa wskazał siłownie i wesela.

Z informacji, które znajdują się na stronie gov.pl, wynika, że od 1 maja w całej Polsce będą obowiązywać jednolite zasady bezpieczeństwa. Od 1 maja otwarte będą salony fryzjerskie i kosmetyczne; od 4 maja – galerie sztuki i muzea, sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe. 8 maja otworzą się hotele. 15 maja planowane jest zniesienie obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni otwartej. Sporo obostrzeń ma być poluzowanych od 29 maja. Wtedy m.in. mają być otwarte restauracje, kina, teatry, szkoły podstawowe i średnie. We wszystkich wymienionych miejscach obowiązywać będzie ścisły rygor sanitarny, będą też ograniczenia dotyczące liczby osób, np. w kinach czy w restauracjach.

„W ostatnim czasie obserwujemy spadek dziennej liczby zachorowań. Jeśli ta tendencja będzie się utrzymywała, w maju restrykcje będą stopniowo łagodzone. Nie oznacza to jednak, że pokonaliśmy koronawirusa. Walka trwa. Dlatego pomimo znoszenia obostrzeń, pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa!” – podkreślono w serwisie gov.pl.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl