fot. PAP/Radek Pietruszka

Prof. P. Czarnek: Musi być wola działania zgodnego z prawem. Bez tej woli nie da się w Polsce przywrócić praworządności, która została brutalnie (…) zlikwidowana z chwilą, kiedy 13 grudnia rząd D. Tuska objął władzę

Musi być wola działania zgodnego z prawem. Bez tej woli nie da się w Polsce przywrócić praworządności, która została brutalnie (…) zlikwidowana z chwilą, kiedy 13 grudnia rząd Donalda Tuska objął władzę. Projekt uchwały o Trybunale Konstytucyjnym jest tego koronnym dowodem – mówił prof. Przemysław Czarnek, poseł Prawa i Sprawiedliwości, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Koalicja rządząca przedstawiła pakiet rozwiązań, które mają rzekomo „uzdrowić” Trybunał Konstytucyjny w Polsce. [czytaj więcej]

Działania – Adama Bodnara, ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego – jak wskazał prof. Przemysław Czarnek – są konstytucyjnym zamachem stanu.

– Na podstawie uchwały, czyli wewnętrznej opinii Sejmu, dokonano zamachu na publiczne media. (…) Dokonano zamachu na Prokuraturę Krajową. Nie licząc się z opinią Sądu Najwyższego, tylko na podstawie widzimisię i oświadczeń pana marszałka Hołowni, wtrącono do celi pełnoprawnych posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i wbrew prawu łaski prezydenta. Mamy dalszy ciąg konstytucyjnego zamachu stanu. To znaczy używanie uchwał, czyli wewnętrznych opinii Sejmu, źródła prawa wewnętrznie obowiązującego (…) do tego, żeby kwestionować uprawnienia konstytucyjne Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, który bezwzględną większością głosów wybiera sędziów Trybunału Konstytucyjnego – mówił prof. Przemysław Czarnek.

Gość Radia Maryja dodał, aby w tej trudnej sytuacji usiąść do stołu i pomyśleć o pewnym restarcie konstytucyjnym, tak jak to proponowała również Konfederacja.

– Musi być wola działania zgodnego z prawem. Bez tej woli nie da się w Polsce przywrócić praworządności, która została brutalnie (…) zlikwidowana z chwilą, kiedy 13 grudnia rząd Donalda Tuska objął władzę. To dzisiaj widzimy. Ten projekt uchwały o Trybunale Konstytucyjnym jest tego koronnym dowodem – zaznaczył gość audycji „Aktualności dnia”.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości odniósł się również do sprawy związanej ze złożonym do prokuratury zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez przewodniczącego komisji ds. wyborów korespondencyjnych, Dariusza Jońskiego. [czytaj więcej] 

Jak zaznaczył prof. Przemysław Czarnek, to już nie jest komisja śledcza, tylko „cyrk Jońskiego”.

– To, co robi pan Joński w wywiadach dla TVN24, czy w TOK FM to rzeczywiście nosi znamiona określone właśnie w przepisach, które są podane przez pana posła Jabłońskiego. Słuszne jest zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Prokuratura powinna zbadać, czy z tymi wywiadami pan Joński nie naruszył przepisów prawa karnego, zdejmując tajemnicą postępowania przygotowawczego i komentując, kto był świadkiem, w jakim postępowaniu, i w którym momencie postępowania.  To są rzeczy, które wydają się być przestępstwem. Dobrze, żeby to prokuratura sprawdziła – zaznaczył prof. Przemysław Czarnek.

Całość audycji „Aktualności dnia” można wysłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl