fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Powołano Powszechny Uniwersytet Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego

Po wielu dekadach marginalizowania myśli chrześcijańsko-społecznej powołano instytucję, która będzie aktywizować społeczeństwo obywatelskie w oparciu o uniwersalne wartości chrześcijańskie – powiedział dziś szef resortu nauki, prof. Przemysław Czarnek w czasie inauguracji Powszechnego Uniwersytetu Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego w Warszawie.

W czasie inauguracji [Powszechnego Uniwersytetu Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego] (PUNCS), która odbyła się w formie zdalnej, wyemitowano nagranie z wystąpieniem szefa Ministerstwa Edukacji i Nauki, prof. Przemysława Czarnka.

„To niezwykle istotne, że po wielu dekadach marginalizowania myśli chrześcijańsko-społecznej została powołana instytucja, która będzie aktywizować społeczeństwo obywatelskie w oparciu o uniwersalne wartości chrześcijańskie” – podkreślił szef resortu.

Dodał, że edukacja w zakresie katolickiej nauki społecznej to wielkie wyzwanie. Dlatego pogratulował inicjatorom stworzenia placówki, która „bezpośrednio odwołuje się do dzieła św. Jana Pawła II i dorobku Roberta Schumana”.

„Wierzę, że dzięki tej niezwykle cennej i ważnej inicjatywie oddziaływanie wielkiej myśli filozoficznej i społecznej św. Jana Pawła II, jednego z najwybitniejszych, czy najwybitniejszego z rodu Polaków, stanie się jeszcze silniejsze” – mówił Przemysław Czarnek.

Szef resortu nauki przypomniał, że Papież podkreślał rolę dialogu miedzy wiarą a rozumem.

„Jestem głęboko przekonany, że dzięki wykładowcom, wśród których znajdują się wybitni naukowcy, eksperci oraz praktycy z różnorodnych dziedzin, a także doskonale przygotowanej ofercie edukacyjnej, ta misja ma ogromne szanse powodzenia” – mówił minister edukacji i nauki.

Przemysław Czarnek podkreślił, że od jej powodzenia zależy m.in. wzmocnienie znaczenia nauki społecznej Kościoła w kontekście budowania lepszej jakości modelu społecznego i zwiększenia efektywności modelu gospodarczego.

Obecna na inauguracji w formie online minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg, powiedziała, że PUNCS jest inicjatywą ważną i potrzebną „w tych trudnych czasach”.

„Z jednej strony walczymy z epidemią koronowirusa od ponad roku, podejmując konkretne skuteczne działania, ale z drugiej strony, jakże ważnej cały czas, troszczymy się o polskie rodziny” – mówiła.

Minister podkreśliła, że ta inicjatywa pokazuje, jak ważne jest kształtowanie solidnego fundamentu opartego na chrześcijańskich wartościach osadzonych w określonych realiach społecznych.

„Pomimo tej trudnej sytuacji (…) najważniejszy jest człowiek, najważniejsza jest rodzina, kształtowanie młodego pokolenia” – zaznaczyła.

„Utworzenie PUNCS to jest potężne wyzwanie i jakże potrzebne w dzisiejszym czasie, kiedy tak naprawdę młodzi ludzie borykają się z systemem wartości. System wartości oparty na szkole naszego św. Jana Pawła II to jest właśnie to, czego potrzebują młodzi ludzie dzisiaj” – oceniła Marlena Maląg.

Powszechny Uniwersytet Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego to inicjatywa [Fundacji Instytutu Myśli Schumana] w ramach prowadzenia pozaszkolnej działalności edukacyjnej. Zajęcia prowadzone są online. PUNCS nie jest uczelnią wyższą i nie działa w oparciu o ustawę o szkolnictwie wyższym. Jak wynika z informacji organizatorów, uczestnicy zgłębiają myśl chrześcijańską i jej potencjał, tak aby przyczyniali się do tworzenia dobrej jakości modelu społecznego i wysokiej efektywności gospodarczej.

PAP/radiomaryja.pl

drukuj