fot. Tomasz Strąg

Prof. M. Ryba o publikacji „Newsweek’a”: Tezy zawarte w „Dalej jest noc” są tyleż warte, co tezy Jana Tomasza Grossa

„Newsweek” zapowiada książkę o Polakach, którzy mieli rzekomo dobijać Żydów w trakcie II wojny światowej. Recenzja publikacji „Dalej jest noc” to temat z okładki gazety. Tygodnik Tomasza Lisa przytacza m.in. tezę, że z każdych trzech Żydów, którzy uciekli Niemcom podczas II wojny światowej, dwóch zamordowali Polacy.

Skala udziału Polaków w wyniszczeniu żydowskich współobywateli była większa niż przypuszczaliśmy” – twierdzą autorzy książki „Dalej jest noc”.

Wskazują, że dwutomowa publikacja jest efektem kilkuletnich badań prowadzonych przez dziewięciu naukowców w różnych regionach Polski.

Historyk prof. Mieczysław Ryba porównuje tezy przytaczane przez gazetę do opinii głoszonych przez Jan Tomasza Grossa, który niejednokrotnie uderzał w Polskę.

– Jeżeli bierzemy pod uwagę profesjonalne badania w tym zakresie, szczególnie te, które prowadzi IPN, to wydają się te tezy tyleż warte, co tezy Jana Tomasza Grossa – są analogiczne. Wiadomym jest, jaki tego ostateczny był cel. Współczesny spór z organizacjami żydowskimi w USA dokładnie ilustruje nam, jaki był główny motyw publikacji – mówił prof. Mieczysław Ryba.

Publikacja ma miejsce w momencie, gdy trwa spór dotyczący ustawy o IPN, która przewiduje kary za przypisywanie Polsce odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Nowela ustawy o IPN jest krytykowana m.in. przez Izrael, USA czy Ukrainę.

RIRM

drukuj