fot. PAP/Paweł Supernak

Prof. M. Gersdorf skomentowała niedawne spotkanie z premierem M. Morawieckim

Prof. Małgorzata Gersdorf nadal utrzymuje, że pozostaje Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego. Takie stanowisko – jak sama mówiła – przedstawiła podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim. Dodała, że zwolnieni ze względu na 65. rok życia sędziowie będą powracać na swoje stanowiska.

 W środę Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki w siedzibie Sądu Najwyższego spotkał się z prof. Małgorzatą Gersdorf, z którą – jak poinformowała rzecznik rządu Joanna Kopcińska – rozmawiał o reformie sądownictwa. Rzecznik SN Michał Laskowski podkreślił, że trwająca około pół godziny rozmowa odbyła się z inicjatywy premiera. Prof. Małgorzata Gersdorf przedstawiła swoje stanowisko.

– To stanowisko Sądu Najwyższego i moje nie ulegało w żadnym zakresie zmianie. To są takie warunki, że sędziowie wszyscy zwolnieni z uwagi na 65. rok życia będą powracać na swoje stanowiska, a ja pozostaję nadal Pierwszym Prezesem SN z mocy konstytucji bez warunków – zaznaczyła Małgorzata Gersdorf.

O spotkanie Mateusza Morawieckiego z prof. Gersdorf pytany był dziś w RMF.FM szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

– Premier RP przyjeżdża do pani profesor, rozmawia. Chyba wszyscy przyznamy, że obecna sytuacja nikomu dzisiaj nie służy. Wszyscy chcieliby, żeby ten spór się zakończył, żeby ta sytuacja została jakoś rozwiązana. W taki sposób ten piękny gest ze strony pana premiera trzeba potraktować – mówił polityk.

Była Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego dodała, że poruszyła również temat Krajowej Rady Sądownictwa. Według niej „należy przywrócić konstytucyjny charakter KRS i procedowania w KRS”. Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa w odniesieniu do oskarżeń oznajmił, że KRS jest organem konstytucyjnym.

TV Trwam News/RIRM

drukuj