fot. PAP/EPA

Prof. Z. Krasnodębski: Helmut Kohl był inicjatorem pojednania polsko-niemieckiego

Helmut Kohl był człowiekiem, który wzbudzał duże zaufanie swoich partnerów politycznych. Uchodzi także za ojca zjednoczenia Niemiec – powiedział w rozmowie z redakcją informacyjną Radia Maryja europoseł, prof. Zdzisław Krasnodębski.

Profesor podkreślił, że okres sprawowania funkcji kanclerza przez Kohla był także ważny z punktu widzenia polityki wschodniej. Jak dodał to za czasów Kohla zbudowano podwaliny nowych relacji polsko-niemieckich.

– Był architektem pojednania polsko-niemieckiego. Pamiętamy, że mur berliński upadł, kiedy był w Warszawie, wówczas przerwał wizytę w Polsce. Ostatecznie po pewnych wahaniach granica na Odrze i Nysie została uznana, podpisano też układ o dobrym sąsiedztwie – zaznaczył europoseł PiS-u.

Były kanclerz Republiki Federalnej Niemiec i przewodniczący tamtejszej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Helmut Kohl zmarł wczoraj rano w swym domu w Ludwigshafen w wieku 87 lat.

Prof. Zdzisław Krasnodębski podkreślił również, że Helmut Kohl należał do pokolenia, które pamiętało wojnę, jednak nie był uwikłany w los III Rzeszy ani poprzez służbę militarną lub udział w organizacji młodzieżowej.

Stąd krąży taka opinia, że dla Kohla i tego pokolenia idea europejska, zjednoczenia, porozumienia była ważna – udobitnia prof. Zdzisław Krasnodębski.

RIRM

drukuj