Prof. J. Kurzępa: Mamy przed sobą zadanie do wykonania po obu stronach

Nasza niecierpliwość i wzburzenie dotyczące fatalnych zachowań naszych oponentów politycznych nie może nas powstrzymywać od gotowości do dialogu, z tym, że druga strona musi również wykazać jakikolwiek gest dobrej woli, że chce ten dialog podjąć – stwierdził poseł PiS, prof. Jacek Kurzępa. Socjolog w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja odniósł się do najważniejszych wydarzeń kończącego się roku w Polsce w kontekście społecznym.

Jako najważniejsze wydarzenia w 2016 roku w naszym kraju prof. Jacek Kurzępa wymienił Światowe Dni Młodzieży, 1050. rocznicę Chrztu Polski, szczyt NATO oraz wprowadzenie przez rząd premier Beaty Szydło programów: Rodzina 500 plus oraz Mieszkanie plus.

– Ten mijający rok przyniósł kilka węzłowych spraw w perspektywie narodu i państwa bardzo istotnych. Pozwolę sobie przywołać hasłowo cztery z nich, które wydają mi się niebywale ważne w perspektywie społeczno-duchowej. Jest to oczywiście doświadczenie Światowych Dni Młodzieży […] Chciałbym również zwrócić uwagę również na niebywale istotną rzecz, dotyczącą wspaniałych, godnych, cudownych, rozmodlonych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Z kolei w perspektywie politycznej mamy też niebywale ważne wydarzenie, które w perspektywie wielu lat przyniesie poważne konsekwencje – to jest szczyt NATO i wprowadzenie jednostek wojska amerykańskiego do Polski. […] W sensie gospodarczym, ekonomicznym, te programy, które wprowadził rząd pani premier Beaty Szydło: 500 plus, Mieszkanie plus, czyli dwa koła zamachowe gospodarki – wskazywał prof. Jacek Kurzępa.

W 2017 roku należy spodziewać się kontynuacji wprowadzonych rozwiązań oraz wprowadzenia kolejnych ustaw – stwierdził socjolog.

– Rok przyszły to oczywiście kontynuacja programu zrównoważonego rozwoju pana premiera Mateusza Morawieckiego, kontynuacja 500 plus i Mieszkanie plus, ale również poważna reforma służby zdrowia, czyli bardzo istotne, poważne działania, zmieniające rzeczywistość społeczną, gospodarczą, ekonomiczną, ale też i socjalną naszej Ojczyzny. To są konkrety, to są rzeczy istotne, priorytetowe, wokół których ten rząd i ten parlament powinien się koncentrować – zaznaczył prof. Jacek Kurzępa.

Poseł PiS odniósł się również do obecnej sytuacji w Sejmie. Pojawia się problem, w jaki sposób nawiązać dialog z osobami, które deprecjonują mandat poselski – zwrócił uwagę polityk.

– Mój powrót do Sejmu to jest również moja osobista decyzja, jak mam się zachować wobec parlamentarzystów, którzy dzisiaj, w sposób tak niebywale skuteczny, dewastują czy deprecjonują mandat poselski, salę sejmową, instytucję marszałka Sejmu. Przecież ja jako poseł biorę za to również część odpowiedzialności, żeby nie powiedzieć, że spada na mnie odium również tego szaleństwa, które w Sali sejmowej teraz się odbywa. Z drugiej strony będę musiał z tymi posłami, posłankami, znaleźć jakąś ścieżkę dialogu. Wśród nich znajdują się ci, których chciałem zaprosić do zespołu w sprawie 100-lecia niepodległości. Mam z tym poważny kłopot: czy mam kontynuować tę pracę, czy mam to zarzucić – wyjaśnił prof. Kurzępa.

Prof. Jacek Kurzępa wyraził również obawę, iż eskalacja obecnych zachowań przedstawicieli opozycji będzie wzrastać, co może spowodować niebezpieczne konsekwencje.

– W płaszczyźnie sporu politycznego eskalacja zachowań dewastujących dotychczasowe granice zasad sporu politycznego […] niestety zapewne będzie wzrastać. Obawiam się zwiększonej liczby prowokacji, stąpania na granicy, z próba wygenerowania […] symbolicznych […] ofiar reżimu. Jakkolwiek ta druga strona próbuje nas wszystkich wmanewrować w postrzeganie rzeczywistości Polski demokratycznej jako Polski totalitarnej, aby wokół tych rzekomych ofiar budować legendę i dalej tworzyć ten wymiar „ciamajdanu” – akcentował poseł PiS.

Zapytany o pomysł na rozwiązanie obecnej sytuacji w polskim Sejmie, socjolog podkreślił, że należałoby poprawić komunikację z mediami, aby jak najrzetelniej ukazywać obecne działania i reformy rządu.

– Chciałbym zaproponować tzw. dobra monetę […], pokazać pełną paletę sensownych działań w komunikacji z mediami, transparentności informacji na temat reform, tego wszystkiego, jak je wprowadzamy, jak je wdrażamy. Dobra jakość komunikowania się ze społeczeństwem odbierze paliwo tym, którzy próbują przez fakt naszej nieudolności również w sferze komunikacji społecznej wygrywać swoje niecne interesy – powiedział prof. Jacek Kurzępa.

Całość rozmowy z prof. Jackiem Kurzępą w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj]

RIRM

drukuj