fot. PAP/EPA

Prof. H. Wnorowski: Pretendujemy do G20 i pewnie kiedyś się tam znajdziemy

Ekonomista prof. Henryk Wnorowski powiedział, że olska pretenduje do znalezienia się w G20 – grupie najbardziej uprzemysłowionych państw świata. Członek Rady Polityki Pieniężnej był pytany w audycji „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam o to, czy Polska zastąpi Rosję w tym gremium.

Prof. Henryk Wnorowski przyznał, że jest to trudne. G20 jest prestiżowym i elitarnym klubem. Ekspert zauważył, że nasza pozycja w gospodarce światowej niestety jest nieco poza dwudziestym miejscem.

Pretendujemy do G20 i pewnie kiedyś się tam znajdziemy, natomiast po roku 2020 była to pozycja 22, chociaż w G20 są dwa kraje, które mają niższe PKB od Polski. Jest to trochę dyskusyjna sprawa. Myślę, że byłoby prościej, gdyby zrodził się pomysł, by G20 zastąpić przez G25. Wówczas z całą pewnością to miejsce by nam się należało – wskazał prof. Henryk Wnorowski.

G20 tworzy 19 krajów plus UE. Polska wyszła z propozycją, aby usunąć Rosję z tej grupy po inwazji na Ukrainę. Do tego potrzeba jednak jednomyślności wszystkich krajów członkowskich. Z tym może być problem. Chodzi o postawę Chin i Indonezji. Grupie G20 przewodniczy obecnie ten drugi kraj. Władze Indonezji zapowiedziały, że zaproszą Rosję na najbliższy szczyt grupy.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl