fot. WSKSiM

Prof. G. Uścińska: Zobowiązania emerytalne państwa sięgają 3 bln złotych

Państwo ma zaciągnięte zobowiązania emerytalne na prawie 3 biliony złotych – powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wskazała tu na odpowiedzialność państwa za cały system emerytalny, jego ramy organizacyjne, prawne i finansowe.

Przeniesienie oszczędności z Otwartego Funduszu Emerytalnego na Indywidualne Konta Emerytalne lub do ZUS, zakłada zaprezentowany w niedzielę przez rząd plan reformy emerytalnej. Decyzja, gdzie przenieść pieniądze, ma należeć do obywateli, transferowi do IKE ma towarzyszyć 15-proc. opłata.

Prof. Gertruda Uścińska podkreśliła, że ponad 80 proc. dochodów na starość pochodzi z publicznego systemu emerytalnego. Dlatego ze względu na sytuację demograficzną, czyli zmniejszającą się liczbę osób aktywnie ekonomicznych, trzeba dywersyfikować źródła emerytalne.

– Trzeba szukać rozwiązań, aby emerytura w przyszłości pochodziła z wielu źródeł zarządzanych przez różne instytucje. Z badań wynika, że publiczne systemy mają zaciągnięte zobowiązania na kilkadziesiąt lat. Na pewno państwo nadal będzie głównym organizatorem systemów emerytalnych, a także wesprze ich utrzymanie i rozwój. Zmiany, o których mówimy nakazują, aby państwo tworzyło ramy prawne, finansowe i gwarancje wypłaty tych świadczeń – wskazała prof. Gertruda Uścińska.  

Jak dodała, ZUS odpowiada za zarządzanie funduszem ubezpieczeń społecznych (FUS), w tym funduszem emerytalnym. Z tego funduszu ZUS wypłacił ok. 5 mln 700 świadczeń emerytalnych.

– W tej liczbie za ubiegły rok mamy ok. 240 tys. tych, którzy także pobierają część emerytury z OFE – poinformowała prezes ZUS.

RIRM

drukuj