fot. PAP

Prof. Chazan: „Życie ludzkie jest bezcenne”

„Żadna kara finansowa nie jest za wysoka, jeśli ratowane jest życie nienarodzonego dziecka. Życie ludzkie jest bezcenne” – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja prof. Bogdan Chazan.

Lekarz, odniósł się w ten sposób do kary blisko 70 tys. zł nałożonych przez NFZ na szpital im. Świętej Rodziny, którego jest dyrektorem.

Fundusz wszczął kontrolę w placówce, po tym jak prof. Chazan odmówił zabicia dziecka, powołując się na klauzulę sumienia.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przekazał wnioski z kontroli m.in. prokuraturze, ratuszowi stołecznemu, NFZ, Rzecznikowi Praw Pacjenta oraz Rzecznikowi Odpowiedzialności Zawodowej przy Naczelnej Izbie Lekarskiej.

Minister poinformował, że kontrola krajowego konsultanta w dziedzinie ginekologii wykazała m.in., że „u pacjentki z ciążą wysokiego ryzyka nie wykazano należytej staranności w zakresie oceny badań USG”.

Prof. Bogdan Chazan podkreślił, że wszystkie procedury zostały dopełnione z dokładnością, starannością i zgodnie z prawem. Zarzut ten uznał za niezasadny.

Staranność w tej sytuacji była zachowana w najwyższym stopniu. Pacjentka była hospitalizowana trzykrotnie, była kierowana na konsultacje do Instytutu Matki i Dziecka. Podczas wizyty konsultanta krajowego omawialiśmy przebieg dalszego postępowania, okoliczności kierowania pacjentki w późniejszym czasie, w celu porodu do ośrodka referencyjnego, by objąć dziecko od razu po urodzeniu intensywną opieką neonatologiczną, a także chirurgiczną. (…) Klauzula sumienia dotyczy pojedynczych osób: lekarzy, pielęgniarek, położnych, ale również dotyczy szpitala. O tym mówi rezolucja Rady Europy – zwrócił uwagę prof. Bogdan Chazan.

Profesor dodał, że szpital odwoła się od kary nałożonej przez NFZ. W obronę prof. Bogdana Chazana zaangażowało się wiele środowisk, a także pacjenci, którzy zawdzięczają mu niejednokrotnie uratowanie życia. Profesora bronią także księża biskupi.

RIRM

drukuj