fot. PAP/Piotr Nowak

Prof. A. Glapiński: W kolejnych miesiącach będą następne podwyżki stóp procentowych NBP

Prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński, powiedział, że Rada Polityki Pieniężnej jest zdeterminowana, żeby jak najszybciej doprowadzić inflację do normalnego poziomu. Dodał, że na całym świecie inflacja osiąga poziomy najwyższe od kilkudziesięciu lat, a w kolejnych miesiącach możemy się spodziewać następnych podwyżek stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego.

Wszystko wskazuje, że w kolejnych miesiącach stopy procentowe będą dalej rosły. Szef banku centralnego zaznaczył, że nie wie, jaki będzie ich ostateczny pułap. Prof. Adam Glapiński nie wykluczył też, że posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej będą odbywać się dwa razy w miesiącu.

„RPP jest nastawiona jastrzębio, nie ma od tego wyjątku, taka jest sytuacja oczywista, tak trzeba działać i tak będzie w najbliższych miesiącach. W kolejnych miesiącach będą następne podwyżki. Trudno powiedzieć, jaki będzie pułap, do którego dojdą stopy – oczywiście jest jakiś pułap, który byłby już niekorzystny dla koniunktury, rynku pracy, kredytobiorców czy banków. Jest więc taki górny pułap, trudno jednak powiedzieć, jaki” – ocenił.

We wtorek po raz kolejny Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe o 0,75 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi obecnie 3,5 procent.

Takie działanie ma na celu ograniczenie ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji. Dla Rady Polityki Pieniężnej jest to priorytet – zapewnił szef banku centralnego.

– Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że Radia Polityki Pieniężnej jest zdeterminowana, żeby jak najkrócej, zgodnie z kanonami sztuki polityki pieniężnej, doprowadzić inflację do normalnego poziomu. Oczywiście, sytuacja jest trudna. Ulega pewnej degradacji w związku z wydarzeniami za wschodnią granicą. Jest to oczywiste. Nie odczuwa tego wyłącznie Polska, ale cała Europa, cały świat. Wszędzie inflacja osiąga poziomy najwyższe od kilkudziesięciu lat albo najwyższe w historii – ocenił prof. Adam Glapiński.

Prezes Narodowego Banku Polskiego zapewnił też, że system bankowy jest całkowicie bezpieczny. Polsce nic nie grozi, nie ma powodów do wypłacania środków z bankomatów – podkreślił prof. Adam Glapiński. Nie zabraknie też dewiz – dodał.

Szef banku centralnego powiedział również, że koniunktura w Polsce jest bardzo korzystna. Jak dodał, są warunki do podwyższania wynagrodzeń i innych świadczeń.

Prof. Adam Glapiński podkreślił, że w IV kwartale ubiegłego roku PKB Polski wzrosło o ponad 7 procent. W pierwszym kwartale tego roku wzrost ma być na podobnym poziomie.

 

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl