fot. PAP/EPA

Próby rozwiązania kryzysu na Ukrainie

Angela Merkel i François Hollande przybyli do Moskwy z dyplomatyczną misją ostatniej szansy. Wczoraj przywódcy Niemiec i Francji swój pomysł na rozwiązanie konfliktu przedstawili Ukrainie.

Niestety po raz kolejny Paryż i Berlin próbują sami, bez udziału innych państw europejskich w tym Polski, rozwiązać kryzys na wschodzie Ukrainy, dogadując się z Władimirem Putinem.

François Hollande o wspólnej inicjatywie Francji i Niemiec poinformował wczoraj na kilka godzin przed wylotem do Kijowa.

Polska o planie dowiedziała się od ministra spraw zagranicznych Niemiec, który niespodziewanie pojawił się w Warszawie. Frank-Walter Steinmeier spotkał się z Grzegorzem Schetyną i prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Merkel i Hollande z gotowym planem pojawili się u Petra Poroszenki. Prezydent Ukrainy nie ujawnił jednak jego szczegółów. Nawiązał tylko do istniejącego już porozumienia, które nie jest przestrzegane.

Plan miński jest bardzo prosty: natychmiastowe zawieszenie broni, zwolnienie wszystkich zakładników, zamknięcie granicy, wycofanie wszystkich obcych wojsk z terytorium Ukrainy, uruchomienie procesu regulacji politycznych, a także wybory na terytorium Doniecka i Ługańska – powiedział Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy.

Dziś Merkel i Holland spotkają się z Władimirem Putinem w Moskwie.

– Zdecydowaliśmy się zrobić wszystko, co możemy, poprzez bezpośrednie wizyty w Kijowie, a dzisiaj w Moskwie, aby doprowadzić do jak najszybszego zatrzymania rozlewu krwi, a także aby na nowo ożywić umowę z Mińska – powiedziała Angela Merkel.

Prezydent Rosji najprawdopodobniej otrzyma zapewnienie, że Ukraina nie zostanie przyjęta do NATO oraz, że Kijów nie otrzyma wsparcia militarnego z Europy zachodniej. Paryż i Berlin otwarcie sprzeciwiają się przyjęciu Ukrainy do sojuszu. Merkel zadeklarowała także, że wraz z prezydentem Francji nie będą się wtrącać w sprawy dotyczące spornych terenów.

– François Hollande i ja jedziemy tam jako neutralni mediatorzy. To są nasze interesy, Francuskie i niemieckie, a przede wszystkim Europejskie – powiedziała Merkel.

Kryzys Ukraiński może być niestety rozwiązywany na linii Paryż- Berlin – Moskwa. Kijów zmaga się nie tylko z wojną, ale z poważnym kryzysem gospodarczym dlatego może zostać postawiony pod ścianą. Stany Zjednoczone chcą wesprzeć militarnie Ukrainę. Barack Obama decyzję o wysłaniu broni dla Ukraińskiej armii podejmie w przyszłym tygodniu. Wcześniej spotka się jednak z Kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

TV Trwam News

drukuj