fot. flickr.com

Próbuje się przegłosować moralność

Irlandczycy w referendum poparli zrównanie związków jednopłciowych z małżeństwami. Za było 62 proc. głosujących – poinformowała telewizja publiczna RTE. Wyniki podano po podliczeniu głosów z 40 okręgów na 43.

Oznacza to poparcie propozycji, aby w konstytucji, znalazł się zapis o małżeństwie, jako związku „dwóch osób, bez rozróżnienia ich płci. Irlandia jest pierwszym krajem na świecie, w którym takie związki byłyby legalne na mocy ogólnokrajowego referendum.

Referendum w Irlandii pokazało, że próbuje się przegłosować moralność przy pomocy stanowienia prawa metodą demokratyczną – zauważa ks. dr Józef Tarnówka, z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

– Referendum staje się środkiem do tego, aby zmienić rzeczywistość. Możemy co prawda w sposób demokratyczny  przegłosować, że księżyc jest słońcem. To jednak wcale nie zmieni rzeczywistości, że księżyc tylko odbija światło. Ustanowienie „małżeństw homoseksualnych” jest takim samym przegłosowaniem czegoś, co nigdy nie jest tym samym, jak małżeństwo mężczyzny i kobiety – mówi ks. dr Józef Tarnówka.

Przyjęcie rozwiązania na „tak” w referendum oznacza przyłączenie się Irlandii do grupy 18 krajów, w tym 13 w Europie, w których związki homoseksualne na prawach małżeństwa są legalne.

RIRM

drukuj