fot. tv trwam

Problemy Polonii wybrzmiewają w trwającej kampanii wyborczej

Okres kampanii wyborczej to dobry czas, by mocniej wybrzmiały sprawy Polonii na całym świecie. Największe skupisko Polaków jest dziś w Stanach Zjednoczonych. Przedstawiciele tamtejszego środowiska polonijnego aktywnie włączają się w życie społeczno-polityczne naszego kraju.

Wspieranie środowisk polonijnych to jedna z ważniejszych kwestii jakie podejmuje rząd Zjednoczonej Prawicy.

– Żeby dobrze im się działo. Trzeba robić wszystko, kiedy w Stanach Zjednoczonych są Polacy na wysokich stanowiskach, a tacy są, żeby do nich trzeba dotrzeć. Związać ich bardziej z Polską, żeby czuli się docenieni i potrzebni – mówił prof. Marek Rudnicki, polonijny kandydat do Senatu RP z listy PiS w programie „Jak my to widzimy – z daleka widać lepiej”.

W środowiskach polonijnych nie brakuje wykształconych Polaków, którzy chcą wrócić do kraju. Mają jednak z tym trudności.

– Trafiają do mnie skargi, prośby – już teraz – o pomoc. Ktoś mówi jestem tutaj, pracowałem 5 lat na Harwardzie, chcę wrócić do Polski, mam wszystkie podstawy, żeby się zmieścić w ustawie, która to reguluje, ale mam odmowy. Nie wiem, dlaczego te odmowy są. Ktoś innym mówi – chciałem wrócić, ale tyle tych problemów administracyjnych jest tyle, że nie jestem w stanie im sprostać – powiedział prof. Marek Rudnicki.

To jednak nie jedyny problem. Dużo do życzenia pozostawia też sprawa emerytur oraz kwestia głosowania, które, jak podkreśla kandydat do Senatu RP od dawna dla środowisk polonijnych powinno być elektroniczne.

Tymi kwestiami, ale nie tylko, chciałby się zająć jako senator. Dlatego też startuje w najbliższych wyborach jako polonijny kandydat – akcentował.

– Mam nadzieję, że środowisko warszawskie dostrzeże pewne zalety w kandydacie, którym jestem. W moim doświadczeniu życiowym, w tym z czym przychodzę do Polski, z czym przychodzę do Warszawy. Co mogę zaoferować ludziom w kraju na podstawie moich doświadczeń zagranicznych, co mogę zaoferować dla miasta Warszawy mieszkając w siostrzanym mieście Chicago – wskazywał.

Prof. Marek Rudnicki jest prezesem Związku Lekarzy Polskich w Chicago oraz członkiem Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP. Znany jest w polsko-amerykańskim środowisku medycznym dzięki założeniu Bursztynowej Koalicji – niedochodowej organizacji, która powstała w ramach Polsko-Amerykańskiego Programu Walki z Rakiem Piersi. W tegorocznych wyborach startuje do Senatu z list Prawa i Sprawiedliwości.

TV Trwam News

drukuj