fot. PAP/EPA

Problem migrantów zostanie rozwiązany poza UE

Premier Beata Szydło po szczycie UE-Turcja powiedziała, że problem migrantów w Europie ma zostać rozwiązany poza granicami Unii Europejskiej.

Oświadczyła, że Polska nie zgodzi się na żadne nowe kwoty podziału uchodźców, ale weźmie udział w mechanizmie ich wspierania poza  UE.

W trakcie szczytu Unia Europejska i Turcja przyjęły wspólny plan działań, którego celem jest zahamowanie fali migracji do Europy.

W jego ramach Unia Europejska zapowiedziała, m.in. przekazanie 3 mld euro wsparcia na pomoc dla ponad 2 milionów uchodźców z Syrii, którzy schronili się w Turcji.

Premier Beata Szydło po obradach relacjonowała, m.in. dla TVP Info, że z zadowoleniem przyjęła konkluzję szczytu.

– Podjęliśmy decyzję o tym, że próba rozwiązania problemu odbędzie się poza granicami Unii Europejskiej. Jednocześnie nastąpi wzmocnienie granic europejskich i pomoc humanitarna. Zgodziliśmy się z tym, aby na realizację tego celu przeznaczyć środki finansowe. Natomiast decyzja o tym w jaki sposób będzie realizowany podział tych środków zapadnie na następnym szczycie – powiedziała premier Beata Szydło.

Premier Beata Szydło podkreśliła, że Polska nie zgadza się na ustanowienie nowych kwot podziału uchodźców pomiędzy państwa UE. „To jest stanowisko, które wybrzmiało w większości wystąpień” – zaznaczyła.

Dzisiaj premier Beata Szydło będzie uczestniczyć w obradach Szczytu Klimatycznego ONZ. Polskę zaprezentuje też Minister Środowiska Jan Szyszko.

RIRM

drukuj