PAP/Darek Delmanowicz

Problem braku leków rozwiązany

Brakuje leków na nadciśnienie, choroby tarczycy, astmę i alergię informują media. Problem rzeczywiście był, ale jest już rozwiązany przekonuje Ministerstwo Zdrowia.

Według medialnych doniesień, w całej Polsce brakuje kilkuset leków.

„To są leki bardzo poważne, to jest największy kryzys w dostępności do leków w historii Polski. Brakuje leków neurologicznych, onkologicznych, brakuje szczepionek dla dzieci” – mówił poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza.

Ministerstwo Zdrowia wydało oświadczenie w tej sprawie.

„Wbrew niektórym doniesieniom prasowym, publikowane cyklicznie obwieszczenie dotyczące wykazu leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce nie stanowi wykazu leków, których brakuje w aptekach” – podało MZ.

Lista zawiera bowiem leki, których ze względu na zagrożone brakiem dostępności, nie wolno wywozić z kraju. Choć problem z dostępnością danych leków w konkretnych aptekach rzeczywiście istnieje.

„Były to kłopoty nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Niektóre komponenty, które były dostarczane z Chin, był kłopot z dostarczaniem ich, to mamy już za sobą” – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Jak poinformował Główny Inspektorat Farmaceutyczny, sytuacja rzeczywiście jest już opanowana, a szpitale mają zabezpieczone dostawy leków.

„Leków w bardzo krótkim czasie powinno już nie brakować. Problem ten, który powodował, został wyeliminowany. Teraz jest kwestia dobrej, szybkiej dystrybucji leków i problem powinien być rozwiązany” – mówił Stanisław Karczewski.

Od poniedziałku zostanie uruchomiona specjalna infolinia, dzięki której będzie można dowiedzieć się, gdzie kupić dany lek, którego nie ma w naszej aptece.

 

https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1148869350721490944

Wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer 800 190 590.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj