Próba zawłaszczenia uroczystości Sierpnia 80’ w Gdańsku

Organizacja w tym samym czasie obchodów Sierpnia 80’ w Gdańsku przez tzw. Komitet Obrony Demokracji oraz NSZZ „Solidarność” – zagraża bezpieczeństwu publicznemu. Tak uważają związkowcy z „Solidarności” i zwracają się o interwencje w tej sprawie do wojewody pomorskiego.

Działacze Komitetu Obrony Demokracji postanowili w tym roku zablokować tradycyjne obchody Sierpnia 80’ organizowane przez NSZZ „Solidarność”. Zgłosili u prezydent Gdańska Pawła Adamowicza swoje zgromadzenia przy pomniku Poległych Stoczniowców. Prezydent miasta wydał na nie zgodę. KOD nie chce zrezygnować ze swoich planów, a na uroczystości przez siebie organizowane zaprasza „Solidarność”.

To jest zbezczeszczenie tego święta. KOD bezcześci to miejsce, tę datę. Biorąc pod uwagę, że w ich szeregach roi od byłych esbeków, oficerów służb specjalnych i tych, którzy chcieli zniszczyć „Solidarność” pamiętnej nocy grudniowej, te działania są nakierowane tylko i wyłącznie na to, aby wywołać totalny konflikt – akcentuje Jan Mosiński, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz działacz „Solidarności”.

Działań Komitetu Obrony Demokracji broni totalna opozycja.

– Czy to dobrze, czy źle to zobaczymy. Mam nadzieję, że akurat to święto – bo traktujemy 31 sierpnia, jako polskie święto odzyskania w pewnym sensie niepodległości, bo od tego się wszystko zaczęło – będzie takim świętem, które nie będzie dzieliło, ale będzie raczej łączyło Polaków – mówi poseł Jerzy Meysztowicz z .Nowoczesnej.

Na uroczystościach organizowany przez KOD obecny ma być m.in. były prezydent Lech Wałęsa.

– Mieszanie się dzisiaj KOD-u jest nie na miejscu. Dziwię się, że Lech Wałęsa, czy Bogdan Borusewicz, czy może jeszcze ktoś, wpisują się w ten pomysł KOD-u żeby coś sprowokować. To jest ewidentnie próba takiego podejścia, i może do tego dojść, bardzo bym tego nie chciał – podkreśla Adam Kalita z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Zdaniem związkowców z „Solidarności” obecność Komitetu Obrony Demokracji jest poważnym zagrożeniem. Tym bardziej, że środowisko to skupia wokół siebie ubeków oraz osoby, które chciały zniszczyć „Solidarność”.

W ostatnim czasie funkcjonariusze komunistycznych służb bezpieczeństwa zostali pozbawieni wysokich emerytur. Po tej decyzji wielokrotnie odgrażali się, że nie zostawią tej sprawy.

KOD to taka organizacja, która jawnie występuje nie tylko przeciwko władzy, bo to każdemu wolno, ale także przeciwko ideą „Solidarności” – mówił Adam Kalita.

Główne uroczystości rocznicowe organizowane przez „Solidarność” odbędą się 31 sierpnia w Lubinie. Weźmie w nich udział prezydent Andrzej Duda.

Uroczystości w Gdańsku organizuje region gdański NSZZ „Solidarność”. W planie jest Msza św. w Bazylice świętej Brygidy oraz przemarsz pod bramę Stoczni Gdańskiej i pomnik Poległych Stoczniowców.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl