Próba uderzenia w SKOK

Sprawa z Amber Gold może zagrozić działalności Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych.

 

Banki zagraniczne, które w Polsce reprezentuje tzw. Związek Banków Polskich próbują wykorzystać aferę z Amber Gold do ataku na swoich konkurentów – akcentuje prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej – Grzegorz Bierecki.

 

Jest to element wojny konkurencyjnej, która jest de facto nadużyciem – chodzi o to aby podważyć wiarygodność wszystkich instytucji, które nie są bankami.

 

„Banki poszukują w tej chwili depozytów, więc każdy kto nie jest bankiem i w jakiś sposób gromadzi oszczędności w Polsce, konkuruje o te same środki z bankami zagranicznymi, które dramatycznie potrzebują przecież płynności. Poszukują jej także w Polsce. Ta wojna medialna i próba uderzenia rykoszetem w spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo – Kredytowe jest motywowana chęcią ograniczenia działań konkurenta. Znakomicie się rozwijamy, ludzie zrozumieli, że te wielkie banki są organizacjami, które mają kłopoty i to ryzyko największe znajduje się w tych wielkich bankach, które mają swoje centrale za granicą w krajach przeżywających trudności” – powiedział prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej – Grzegorz Bierecki.

Może się okazać, że SKOK-i zostaną zmuszone aby poddać się prawu bankowemu – akcentuje ekonomista dr Cezary Mech.

 

„Ta sprawa związana z Amber Bankiem może uderzyć w działalność też spółdzielczą bo nagle się okaże, że po prostu wszystkie instytucje, które są takie czysto polskie muszą być poddane prawu bankowemu i może to grozić odpływem środków w kierunku banków zagranicznych w Polsce, które też chcą się z tych inwestycji kapitałowych wycofać i też chciałby niewątpliwie przejąć jakieś środki depozytowe”.

 

Poddanie SKOK-ów prawu bankowemu oznacza, że Kasy staną się bankami – stwierdza z niepokojem – prezes SKOK Grzegorz Bierceki.

 

„Wielka to będzie szkoda dla obywateli w Polsce, dla konsumentów w Polsce bo będą pozbawieni możliwości wyboru pomiędzy różnymi instytucjami gromadzącymi oszczędności. Taką możliwość wyboru mają ludzie na świecie, w stu krajach świata. W Polsce banki bardzo chętnie doprowadziły by do tego żeby tego wyboru nie było, żeby kasy były częścią sektora bankowego, wtedy będą stać w jednym szeregu karnie z innymi bankami i tak naprawdę ich oferta nie będzie się różnić od tej oferty, którą dają banki i strategia będzie także dyktowana przez sektor bankowy”

 

Wypowiedź dr Cezarego Mecha:

Audio MP3
Pobierz

 

Wypowiedź Grzegorza Biereckiego:

Audio MP3
Pobierz

 

Autor: RIRM / Źródło: Radio Maryja
drukuj