fot. prezydent.pl

Prezydenta RP spotka się z uczestnikami konferencji Inicjatywy Trójmorza

Prezydent Andrzej Duda spotka się dziś z uczestnikami roboczej konferencji Inicjatywy Trójmorza w Warszawie. Prezydent chce, by tematem dyskusji w ramach Trójmorza stała się realizacja konkretnych projektów – powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Jak poinformował PAP min. Szczerski, w warszawskiej konferencji, która odbywa się z inicjatywy ambasady USA w Warszawie i waszyngtońskiego think tanku Atlantic Council, wezmą udział przedstawiciele administracji prezydenckich Polski, Stanów Zjednoczonych, Chorwacji, Słowenii i Rumunii, ambasadorowie USA akredytowani w państwach Trójmorza, szefowie placówek dyplomatycznych państw Trójmorza akredytowani w Warszawie, międzynarodowa grupa ekspertów oraz przedstawiciele biznesu.

Jak zaznaczył prezydencki minister, będzie to „pierwsza tego typu narada sztabowa z udziałem szerokiego grona uczestników”, a jej głównym celem jest „przedyskutowanie różnych konkretnych projektów inwestycyjnych, które mogą być zainicjowane w tym roku w ramach Inicjatywy przez podmioty gospodarcze z Europy i Stanów Zjednoczonych”.

Szczegółowymi tematami poniedziałkowych rozmów – dodał polityk – mają być „kwestie związane m.in. z udziałem prywatnych i amerykańskich inwestorów w realizacji planów Trójmorza, które zostały zaprezentowane w 2018 roku na Szczycie Inicjatywy w Bukareszcie oraz przygotowania do tegorocznego Szczytu, który odbędzie się w połowie roku w Słowenii”.

Krzysztof Szczerski zapowiedział, że prezydent położy podczas spotkania szczególny nacisk na „kwestie inwestycji w zakresie bezpieczeństwa energetycznego oraz infrastruktury transportowej”.

„Celem prezydenta jest przeniesienie dyskusji w ramach Trójmorza na poziom realizacji konkretnych projektów. Dlatego pracujemy nad Funduszem Trójmorza i realizacją sojuszu strategicznego z Waszyngtonem dla dobra całej Europy” – podkreślił szef gabinetu prezydenta.

PAP/RIRM

drukuj