Prezydent zainaugurował prace nad Strategią Polskiej Polityki Historycznej

Prezydent Andrzej Duda otworzył spotkanie inaugurujące prace nad przygotowaniem Strategii Polskiej Polityki Historycznej. Do dyskusji w Belwederze zaproszeni zostali m.in. wykładowcy, przedstawiciele instytucji państwowych, organizacji społecznych i pism historycznych oraz publicyści.

W przemówieniu prezydent przypomniał, że podczas, gdy niektórzy intelektualiści w Polsce poddawali w wątpliwość sens polityki historycznej, wokół nas, a zwłaszcza silni cały czas, prowadzili i prowadzą bardzo intensywną politykę historyczną.

Przykładem tego jest wprowadzenie pojęcia „polskie obozy koncentracyjne”.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że jest to pojęcie wrogiej wobec polskiej polityki historycznej. Wskazał przy tym na potrzebę kształtowania postaw patriotycznych i całej polityki historycznej państwa.

– Nie mam wątpliwości co do tego, że Europa jest i będzie Europą państw narodowych. Więc pytanie: jak w trudnym, nadal specyficznym położeniu – jakim jest Polska w Europie – my powinniśmy działać żeby umacniać postawy? Ale umacniać postawy patriotyczne w tym najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu? Jak działać, jak wytyczyć granice, jak tę politykę możliwe najmądrzej prowadzić? Nie mam żadnych wątpliwości, że ona jest potrzebna. Polityka historyczna służy budowaniu potencjału państwa – mówił prezydent.

Prezydent podziękował uczestnikom spotkania za obecność. Zapewnił, że z wielkim zainteresowaniem wysłucha poglądów, koncepcji i dyskusji. Podkreślił, że prowadzenie polityki historycznej to jedno z najważniejszych działań prezydenta.

– Chciałbym, żebyśmy byli w stanie, w takich szerszych gremiach, jakieś rozwiązania, które także i dla mnie, jako Prezydenta, będą stanowiły pewien wzorzec. Będą stanowiły pewną drogę, pewną strategię – bo o tym mowa w temacie naszego spotkania – abym w wyniku, tej dyskusji, tych dyskusji – bo mam nadzieję, że będzie ich więcej – taki właśnie specyficzny model był w stanie także dla siebie wypracować – dodał  prezydent Andrzej Duda.

Zgodnie z informacją udzieloną przez Kancelarię Prezydenta, dzisiejsza debata ma również dotyczyć formuły dalszych spotkań.

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl