fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Prezydent wręczy Order Orła Białego ks. kard. Stanisławowi Dziwiszowi

Prezydent Andrzej Duda wręczy w sobotę Order Orła Białego ks. kard. Stanisławowi Dziwiszowi – poinformował szef Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz był 76. biskupem krakowskim. Metropolitą mianował go 3 czerwca 2005 r. papież Benedykt XVI, a ingres do Katedry na Wawelu i objęcie urzędu przez ks. abp Dziwisza nastąpiło 27 sierpnia 2005 r. Wcześniej przez niemal 27 lat jako ksiądz, a potem biskup, był osobistym sekretarzem papieża Jana Pawła II, jego doradcą, przyjacielem, powiernikiem i opiekunem.

Z należytym wzruszeniem przyjmuję Order Orła Białego, najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe – podkreślił ks. kardynał.

„Starałem się zrozumieć, dlaczego dziś podjął pan prezydent decyzję o odznaczeniu mnie tą wysoką godnością. Dzień bowiem jest szczególny. Dzisiaj, po ponad jedenastu latach służby Kościołowi Krakowskiemu, przekazałem stery łodzi tej wyjątkowej wspólnoty wiary mojemu następcy – księdzu arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu” – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Z inicjatywy ks. kard. Dziwisza w Krakowie na tzw. Białych Morzach wybudowano Centrum „Nie lękajcie się!” oraz Sanktuarium św. Jana Pawła II. Dzięki jego staraniom w lipcu zeszłego roku Polska była gospodarzem Światowych Dni Młodzieży, które zgromadziły ponad 2 miliony młodych ludzi z ponad 180 krajów.

Podczas ponad 11 lat posługi ks. kard. Dziwisz odwiedził niemal wszystkie parafie archidiecezji krakowskiej i ustanowił 30 nowych. Wyświęcił 191 księży diecezjalnych i zakonnych. W 2006 r. w Krakowie otwarto pierwsze w Polsce „Okno życia”.

Po ukończeniu 75 lat – w kwietniu 2014 – ks. kard. Dziwisz zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, oddał się do dyspozycji papieża. Nadal pełnił posługę ze względu na przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Jego następcą będzie ks. abp Marek Jędraszewski.

8 grudnia 2016 r. papież Franciszek przyjął rezygnację ks. kard. Stanisława Dziwisza z posługi metropolity krakowskiego.

Order Orła Białego jest najwyższym orderem Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawany jest za „znamienite zasługi zarówno cywilne, jak i wojskowe, położone w czasie pokoju lub wojny, dla chwały i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej”. Został ustanowiony w roku 1705 i odnowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawą z dnia 4 lutego 1921 r.

PAP/RIRM

drukuj