fot. PAP/EPA

Prezydent USA ratyfikował ustawę Lend-Lease dla Ukrainy

Prezydent USA, Joe Biden, podpisał ustawę Lend-Lease dla Ukrainy. Ułatwia ona wysyłkę uzbrojenia i sprzętu wojskowego na rzecz Ukrainy i państw wschodniej flanki NATO.

Agresja Rosji na Ukrainę trwa już 76 dni.

„Ukraińcy każdego dnia płacą życiem i walczą wraz z okrucieństwem, jakiego  dopuszczają się Rosjanie. To nie do pojęcia” – mówił prezydent USA, Joe Biden.

Decyzja Białego Domu podyktowana jest koniecznością wsparcia Ukrainy.

„Podpisuję ustawę, która daje kolejne ważne narzędzie, by wspierać rząd Ukrainy i ukraiński naród w jego walce w brutalnej wojnie Putina, by bronił swojego kraju i demokracji” – oznajmił Joe Biden.

Ustawa przeszła przez Kongres w szybkim tempie. Głosów sprzeciwu było niewiele. Tymczasowo znosi wiele formalnych wymogów ograniczających uprawnienia prezydenta do wypożyczenia uzbrojenia i sprzętu wojskowego nie tylko dla Ukrainy, ale także innych państw dotkniętych bądź zagrożonych rosyjską agresją. Dokument wprost odwołuje się do słynnego programu Lend-Lease z 1941 roku, za pomocą którego USA wspierały najpierw Wielką Brytanię, a później także innych aliantów, w tym Związek Sowiecki, w walce z hitlerowskimi Niemcami.

„Koszt walki nie jest niski, ale koszt poddania się byłby znacznie większy i dlatego w tym trwamy” – dodał prezydent Stanów Zjednoczonych.

Jeszcze w maju Kongres ma udostępnić administracji Joe Bidena kolejne blisko 20 miliardów dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl